Detektywi w matematycznym pociągu

Matematyka nie musi być nudna, a na pewno nie trzeba jej się bać! Przekonać się można o tym wsiadając do „Matematycznego PoCiągu” – wystawy czasowej Hevelianum, która rusza 6 marca z okazji Święta Matematyki. Na małych i dużych odkrywców czeka też gra detektywistyczna, warsztaty konstruktorskie i obchody Dnia Liczby Pi.Wystawa czasowa „Matematyczny PoCiąg” to podróż do świata logicznych łamigłówek, zadań i zagadek. Interaktywne stanowiska pozwalają doświadczyć, jak matematyka przenika nasze codzienne życie. Można to sprawdzić w każdy weekend, od 6 do 28 marca, między godz. 10.00 a 18.00. Wystawa odbywa się z okazji Święta Matematyki, które Hevelianum obchodzi przez cały miesiąc. Marzec jest też miesiącem nauki w kalendarzu obchodów 410 rocznicy urodzin Jana Heweliusza, który był nie tylko astronomem, ale też matematykiem.

Wystawę można zwiedzać samodzielnie lub biorąc udział w grze „Detektywistyczny tor przeszkód”. Do rozwiązania jest zagadka nurtująca społeczność pewnego miasta już od ponad 400 lat… Aby ją rozwiązać, trzeba złamać matematyczne szyfry, analizować pozostawione wskazówki i odnajdować ślady na wystawie. 

Święto Matematyki przynosi też nowy motyw przewodni Kreatywnego Placu Zabaw. Nakręcane auta zostają odstawione do garażu, a na warsztat konstruktorski trafiają tańczące kostki – ruchoma układanka, dzięki której dzieci mogą wprawić w ruch wymyślone przez siebie geometryczne kształty.

14 marca obchodzimy Dzień Liczby Pi. Z tej okazji będzie można obejrzeć film odsłaniający tajemnice 3.14, a w grupie dyskusyjnej „Uczniowie Heweliusza” na Facebooku zostanie ogłoszony konkurs na matematyczny… wypiek. W języku angielskim bowiem słowa pi oraz pie (ciasto, placek) mają taką samą wymowę, a placki często są okrągłe. Z tego powodu w Dniu Liczby Pi podawanymi daniami są pizza pie (placki pizzy), apple pie i inne podobne ciasta.
 

„Detektywistyczny tor przeszkód” 
– gra na wystawie czasowej „Matematyczny PoCiąg”
Kiedy: sob.-niedz. | 6-28.03 | 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 
Istnieje możliwość udostępnienia wystawy w dni robocze dla grup szkolnych – po wcześniejszej rezerwacji: edukacja@hevelianum.pl | 58 742 33 52
Czas trwania: ok. 45 min
Grupa docelowa: 9+
Liczba miejsc: 25
Cena: 10 zł (ulgowy), 15 zł (normalny)

Tańczące kostki 
– warsztaty konstruktorskie na Kreatywnym Placu Zabaw
Kiedy: sob.-niedz. | 6-28.03 | 11:00, 14:00
Czas trwania: 45 min
Grupa docelowa: 5-9 lat
Cena: 25 zł (+ 1 opiekun bezpłatnie)