Młodzi naukowcy z gdańskich uczelni na Dzień Nauki Polskiej

  • Home
  • Wydarzenia
  • Młodzi naukowcy z gdańskich uczelni na Dzień Nauki Polskiej
Leczenie choroby Huntingtona i Alzheimera, odtwarzanie warunków lotu rakiety w laboratorium, przeciwnowotworowe działanie nanocząstek metali… To nie zagadnienia spod znaku „Amerykańscy naukowcy odkryli”, ale obszary zainteresowań młodych naukowców pracujących w Gdańsku. Ich osiągnięcia i pasje zaprezentuje 19 lutego Hevelianum. Rozmów, z okazji Dnia Nauki Polskiej, będzie można wysłuchać o godz. 10:00 na Facebooku.


19 lutego to Dzień Nauki Polskiej, czyli święto państwowe poświęcone upamiętnieniu dokonań polskich naukowców i ich dążeń do poznania prawdy. Hevelianum postanowiło go uczcić prezentując dokonania młodych polskich naukowców.

Rozmów z przedstawicielami Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego będzie można wysłuchać na Facebooku Hevelianum. Skoncentrują się one na teraźniejszych dokonaniach młodej kadry naukowej i jednocześnie pozwolą zajrzeć w przyszłość nauki polskiej. Rozmówcy opowiedzą nie tylko o swoich naukowych osiągnięciach, ale i pasjach.

Posłuchać będzie można Karoliny Pierzynowskiej z Katedry Biologii Molekularnej UG, której badania po raz pierwszy wykazały wysoką skuteczność genisteiny w leczeniu choroby Huntingtona i Alzheimera; Adama Dąbrowskiego, asystenta w Katedrze Mechaniki i Mechatroniki Politechniki Gdańskiej oraz kierownika Obserwatorium astronomicznego GSA, który przewodził projektowi odtwarzającemu warunki lotu rakiety w laboratorium; Karola Steckiewicza, studenta VI roku kierunku lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który swoje zainteresowania naukowe koncentruje wokół nanomedycyny, głównie w aspektach przeciwnowotworowego, przeciwbakteryjnego oraz cytotoksycznego działania nanocząstek metali.

Wydarzenie jest częścią projektu SPINaj naukę, nowej inicjatywy Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka (SPIN), którego Hevelianum jest częścią. Wpisuje się także w obchody 410. rocznicy urodzin Jana Heweliusza, patrona Hevelianum, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku. Program całorocznych obchodów można znaleźć na stronie www.janheweliusz.pl.

Projekt dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku TUTAJ.