Zakochaj się w bibliotece

Przyprowadź do biblioteki znajomą lub znajomego, którzy nie mają karty bibliotecznej, a otrzymacie po voucherze, który będziecie mogli wymienić na książki lub grę. Od 15 lutego będzie można także zamiast trzech wypożyczać jednorazowo pięć książek.


Beletrystyka, literatura piękna, poradniki popularno-naukowe, albumy. Książki nowe i te trochę starsze, a także gra „Mistrz bajek”. W sumie 400 prezentów dla tych wszystkich, którzy zdecydują się w lutym zakochać w bibliotece. Nagrodzimy także tych, którzy pomogą nam znaleźć osoby, które z niewiadomych dla nas względów, jeszcze nie mają Metropolitalnej Karty do Kultury, czyli karty bibliotecznej.

Co trzeba zrobić? 

- Zadanie jest proste – wyjaśnia Marcin Dybuk, rzecznik prasowy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. - Wystarczy przyjść do jednej z filii z osobą nieposiadającą konta w bibliotece. Po założeniu przez nią karty, obie osoby dostaną po voucherze. Następnie będzie można go wymienić na książkę lub grę

Z voucherem trzeba się zgłosić do audioteki w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku przy Targu Rakowym 5/6. U pani bibliotekarki oddać voucher, a w zamian wybrać książkę, która się spodoba lub grę dla dzieci „Mistrz bajek”. Akcja walentynkowa trwa do końca lutego lub wyczerpania voucherów. Do połowy marca można wymienić voucher na książkę w Bibliotece Głównej. 

Cześć książek podarowało Miasto Gdańsk. Zostały zakupione w ramach Gdańskiego Funduszu Wydawniczego, programu stworzonego jako odpowiedź na kryzys 
w branży księgarskiej, wywołany epidemią COVID-19. W audiotece na zdobywców voucherów będą czekały także maseczki z hashtagiem #gdanskczyta, hasłem, które promuje rozwój czytelnictwa wśród gdańszczanek i gdańszczan oraz przypinki z hasłem „Chodzę do biblioteki” i „Zabookowani”.

Ważna zmiana

Warto jednak podkreślić, że to nie jedyna niespodzianka przygotowana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku.

- Od dłuższego czasu spotykaliśmy się z pytaniami dlaczego na jedną kartę można wypożyczyć tylko trzy książki – mówi Marcin Dybuk. – Dla tych wszystkich osób, które chciałyby, aby było ich więcej, mamy dobrą wiadomość. Od 15 lutego to już będzie pięć książek.  

Ponadto na wszystkich, którzy w najbliższych dniach wypożyczą książkę, czeka jeszcze jedna, mała niespodzianka - przypinka „Chodzę do Biblioteki”. Tak więc nie pozostaje nic innego, jak się zakochać w bibliotece.