Bazylika Mariacka kościół

ul. Podkramarska 5, Gdańsk
Czerwona oznacza Twoją lokalizację.Kliknij prawym przyciskiem na mapie, aby ją zmienić.


Opis

Archikatedralna Bazylika Mariacka, zadziwia swym ogromem. Potężne mury i wieże wznoszą się wysoko ponad panoramą miasta oraz nad rozległą okolicą. Wewnątrz znajdują się niezwykle piękne zabytki. Wśród  nich można zobaczyć  kopię obrazu „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga, kamienną Pietę i zegar astronomiczny.
W podwojach Bazyliki witani byli, odwiedzający Gdańsk, królowie. Świątynię odwiedzały tłumy ludzi z całego świata, wśród nich głowy koronowane: królowie polscy, wazowie szwedzcy, car Piotr Wielki w marcu 1717 r. i cesarz Napoleon Bonaparte. Tragedia II wojny światowej w bardzo poważnym stopniu dotknęła również świątynię mariacką. Podczas walk o Gdańsk w marcu 1945 r., w wyniku ostrzału artyleryjskiego, spłonęły drewniane konstrukcje dachów, runęło 40% sklepień, stopiły się niektóre dzwony, w tym największy Gratia Dei ważący 5300 kg, odlany w roku 1543. Wypaliło się całe wnętrze świątyni, ale na szczęście 80 % zabytkowego wyposażenia udało się uratować.

Czy wiesz, że jest to największy w Europie ceglany kościół gotycki? Jego budowa trwała ponad 150 lat i została ukończona w roku 1502. miała miejsce w latach 1343 – 1502. Świątynia wspiera się na 27 filarach i może pomieścić do 20 tysięcy ludzi.  W świątyni znajduje się także wieża, gdzie usytuowany jest punkt widokowy, pozwalający ujrzeć panoramę Gdańska z blisko 80 metrów. Aby się tam dostać, trzeba pokonać ponad 400 schodków. Kościół Mariacki odgrywał dużą rolę w życiu kulturalnym miasta. Bazylika posiada kubaturę ok. 155000 m3, długość 105,5 m, szerokość w transepcie 66 m. 

Regulamin i warunki

Gdańska Karta Mieszkańca uprawnia do bezpłatnego wstępu do Bazyliki Mariackiej przez cały rok, także w okresie od 18 kwietnia do listopada, kiedy zwiedzanie Bazyliki jest płatne dla osób przyjeżdżających spoza Gdańska.