x
Image

Oddaj swój głos na projekty Budżetu Obywatelskiego z Kartą Mieszkańca!

 
W tegorocznej edycji do głosowania zakwalifikowało się 305 ciekawych projektów z zakresu: zdrowia, sportu i rekreacji, edukacji, bezpieczeństwa, inwestycji drogowych. Oddając głos można wygrać nagrody, a dzielnica z najwyższą frekwencją zyska świąteczne iluminacje. Podobnie jak w ubiegłym roku, zachęcamy do głosowania z wykorzystaniem Karty Mieszkańca.

Kwota przeznaczona na tegoroczną edycję Budżetu Obywatelskiego to 22 063 118 zł. Głosowanie potrwa do 10 października i odbywa się za pomocą interaktywnego formularza na stronie www.gdansk.pl. Możesz też skorzystać z aplikacji Jestem z Gdańska, gdzie znajdziesz kafelek kierujący bezpośrednio do formularza głosowania.

Kto może głosować?

W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, także dzieci i młodzież. Mogą być to osoby zameldowane na pobyt stały lub czasowy w naszym mieście, osoby dopisane w Gdańsku do rejestru wyborców lub posiadające Kartę Mieszkańca.

Głosowanie poprzez Kartę Mieszkańca jest możliwe również dla osób niepełnoletnich, jeśli posiadają one indywidualny login (adres e-mail oraz hasło). Opiekunowie kont rodzinnych w systemie Karty Mieszkańca mogą dopisać te dane do kont swoich podopiecznych i tym samym umożliwić dzieciom samodzielne zalogowanie się i oddanie głosów na projekty Budżetu Obywatelskiego, a także otrzymanie potwierdzenia bezpośrednio na własny e-mail lub telefon. Dzięki temu głosujący młodzi ludzie są zaangażowani jeszcze bardziej - bo zupełnie samodzielnie - w sprawy miasta.

Chcesz, aby Twoje dzieci mogły zagłosować samodzielnie z Kartą Mieszkańca? Na Twoim koncie wejdź w zakładkę "Profil", wybierz dziecko i dodaj do danych adres e-mail dziecka oraz ustaw hasło.

Głosuj z Gdańską Kartą Mieszkańca!

Jeśli posiadasz Gdańską Kartę Mieszkańca, możesz za jej pomocą bezpiecznie zalogować się na stronę www.gdansk.ardvote.pl/glosowanie/start-glosowania i oddać głos na projekty Budżetu Obywatelskiego. Zachęcamy również do głosowania z wykorzystaniem aplikacji Jestem z Gdańska.

Ponadto swój głos na projekty Budżetu Obywatelskiego będzie można oddać w wybranych dzielnicach Gdańska, gdzie gościć będzie Mobilne Centrum Obsługi Karty Mieszkańca oraz przedstawiciele Budżetu Obywatelskiego. Harmonogram wizyt w dzielnicach dostępny jest tutaj.


-----------------------------------------------------


Zasady przyznawania punktów

Każdemu głosującemu przysługuje łącznie 8 punktów: 5 punktów na projekty dzielnicowe Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Budżetu Obywatelskiego oraz 1 punkt na projekt dzielnicowy Zielonego Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Punkty można przydzielać na projekty w dowolnej dzielnicy. Głosowanie odbywa się jednorazowo, bez możliwości modyfikowania, zmiany i ponownego przyznawania punktów.

Minimalne progi poparcia

W tym roku zostały obniżone progi poparcia dla projektów w trakcie głosowania: do realizacji projektów konieczne jest uzyskanie minimalnego progu poparcia: 100 dla projektu dzielnicowego Budżetu Obywatelskiego, 200 dla projektu ogólnomiejskiego Budżetu Obywatelskiego. Nowością jest minimalny próg na projektów ogólnomiejskich Zielonego BO – 200. Tylko projekty dzielnicowe Zielonego BO pozostają bez limitów.

Nagrody za głosowanie

Gdańszczanki i gdańszczanie, którzy wezmą udział w głosowaniu mogą wygrać nagrody:
- dla mieszkańców - 100 pakietów z gadżetami, które otrzyma co setna głosująca osoba. Liczenie rozpoczyna się o godz. 00:01 w poniedziałek, 26 września, a kończy na 10-tysięcznej osobie głosującej.
- dla dzieci i młodzieży - 3 nagrody specjalne 
Dziesiąta, sto dziesiąta i tysiąc dziesiąta osoba w wieku od 0-19 lat, która zagłosuje na projekty Budżetu Obywatelskiego za pomocą kodu QR wygrywa nagrodę specjalną. Kod można znaleźć na terenie miasta, na wszystkich plakatach i citylightach promujących etap głosowania. 10-ta osoba wygrywa słuchawki, 110-ta – głośnik, a 1010-ta – hulajnogę.
- dla dzielnicy za najwyższą frekwencję – iluminacje świąteczne. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? 

Na stronie www.gdansk.pl/budzet-obywatelski  znajduje się baza przydatnych informacji na temat całego procesu konsultacji oraz głosowania.