x
Image

Jak przedłużyć pakiet bezpłatnych przejazdów dziecku?


Po wrześniowym powrocie dziecka do szkoły warto dopilnować, by miało ono zaktualizowaną legitymację szkolną. Jest to o tyle istotne, że tylko wtedy można przedłużyć uprawnienie do bezpłatnych przejazdów na rok szkolny 2022/2023 dodane do Gdańskiej Karty Mieszkańca.

Legitymacja zaktualizowana, czyli jaka?

Na legitymacji szkolnej dziecka powinna znajdować się pieczątka z datą ważności do 30 września 2023 r. Tylko legitymacja z taką datą uprawnia do złożenia wniosku o pakiet bezpłatnych przejazdów na rok szkolny 2022/2023.

Zadbaj o to, by Karta Mieszkańca była aktywna

Zanim zaczniesz składać wniosek o pakiet bezpłatnych przejazdów dla dziecka, zadbaj o to, by zarówno Twoja Karta Mieszkańca, jak i Karta dziecka były aktywne. Bez tego wnioski nie zostaną rozpatrzone pozytywnie! W tym celu dodaj do Waszych kont pakiet mieszkańca na dany rok kalendarzowy. Możesz to zrobić online na www.jestemzgdanska.pl lub stacjonarnie w Centrum Obsługi przy al. Grunwaldzkiej 148 (obowiązuje rezerwacja wizyt na www.gdansk.pl/rezerwacja). Pakiet kosztuje 1 zł i pozwala nie tylko na korzystanie z bezpłatnych przejazdów, ale zapewnia również szereg innych udogodnień (więcej dowiesz się tutaj).

Jak dodać pakiet bezpłatnych przejazdów 2022/2023?

Wniosek można złożyć online, dzięki czemu uniknie się, np. potencjalnych kolejek w punkcie obsługi w okresie wpływania zwiększonej liczby wniosków.

Aby dodać pakiet online:

1. Zaloguj się na swoje konto na stronie www.jestemzgdanska.pl 
UWAGA! Karta Mieszkańca dziecka musi być aktywna, dlatego zanim dodasz pakiet bezpłatnych przejazdów 2022/2023, najpierw dodaj sobie oraz dziecku pakiet mieszkańca 2022 (w roku 2023 odpowiednio pakiet mieszkańca 2023).
2. W zakładce Karty i Pakiety kliknij w prostokąt z imieniem osoby, której chcesz przedłużyć pakiet bezpłatnych przejazdów.
3. Kliknij w przycisk +Dodaj nowe pakiety.
4. Wybierz:
a) dzieci między 4. a 6. rokiem życia: dodaj 2022/2023 Roczny pakiet bezpłatnych przejazdów - pakiet zostanie automatycznie dodany do Karty Mieszkańca dziecka (pod warunkiem, że Ty oraz Twoje dziecko macie dodany pakiet mieszkańca na dany rok kalendarzowy).
b) dzieci 7-letnie: dodaj 2022/2023 Roczny pakiet bezpłatnych przejazdów i wybierz, do jakiej placówki uczęszcza dziecko (przedszkole/zerówka lub szkoła). 
- jeśli dziecko uczęszcza do przedszkola/zerówki, należy przesłać skan zaświadczenia z placówki, do której dziecko uczęszcza lub skan pisemnego oświadczenia rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z informacją, do jakiej placówki uczęszcza dziecko wraz odręcznym podpisem rodzica lub opiekuna prawnego,
- jeśli dziecko uczęszcza do szkoły, należy przesłać skan dwóch stron ważnej legitymacji szkolnej dziecka (z pieczątką ważności do 30 września 2023). Wniosek zostanie zweryfikowany w ciągu 5 dni roboczych.
c) dzieci i młodzież między 8. a 24. rokiem życia: dodaj 2022/2023 Roczny pakiet bezpłatnych przejazdów, w polu "Wybierz uprawnienie" zaznacz "Uczeń 2022/2023" i prześlij skan lub zdjęcie dwóch stron uaktualnionej legitymacji szkolnej dziecka (z pieczątką ważności do 30 września 2023). Wniosek zostanie zweryfikowany w ciągu 5 dni roboczych.

Następnie możesz zostać poproszony o wgranie aktualnego zdjęcia dziecka, zgodnego z wymaganiami obowiązującymi fotografie do dowodu osobistego (zapoznaj się z nimi tutaj). Pamiętaj, że jeśli dodane zdjęcie nie umożliwia weryfikacji, ryzykujesz mandat.

Wniosek można również złożyć osobiście w Centrum Obsługi przy al. Grunwaldzkiej 148 (czynne od pon. do pt. od 8:00 do 18:00). Prosimy o zabranie ze sobą uaktualnionej legitymacji szkolnej (z pieczątką ważności do 30 września 2023) oraz zdjęcia zgodnego z wymaganiami obowiązującymi fotografie do dowodu osobistego (zapoznaj się z nimi tutaj). Zachęcamy do zarezerwowania terminu wizyty na www.gdansk.pl/rezerwacja lub telefonicznie pod numerem +48 58 300 06 59 (infolinia czynna od 09:00 - 17:00 od pon. do pt.).

Karta Mieszkańca ze zdjęciem a pakiet bezpłatnych przejazdów

Bezpłatne przejazdy SKM/PKM/POLREGIO nie przysługują dzieciom i młodzieży w przypadku korzystania z pakietu bezpłatnych przejazdów w ramach Karty Mieszkańca. Jeśli więc rodzic nie planuje zakupu płatnego biletu okresowego swojemu dziecku lub rodzina nie korzysta z Karty Dużej Gdańskiej Rodziny, nie ma konieczności, by wymieniać Kartę Mieszkańca dziecka na wersję ze zdjęciem. W przypadku korzystania z Karty Dużej Gdańskiej Rodziny zachęcamy do wymiany kart na wersję ze zdjęciem już teraz - więcej o tym przeczytasz tutaj.

Kontrola biletowa

Podczas kontroli biletowej dziecko okazuje tylko Kartę Mieszkańca z dodanym do niej pakietem mieszkańca na dany rok kalendarzowy oraz pakietem bezpłatnych przejazdów na dany rok szkolny. Nie ma konieczności okazywania innych dokumentów, np. legitymacji szkolnej.

Masz inne pytania? Zajrzyj do naszego działu FAQ lub skontaktuj się z nami!