x
Image

Wejdź na pokład! Nowa wystawa stała na statku-muzeum „Sołdek”


Statek „Sołdek” zajmuje szczególne miejsce w gdańskim krajobrazie – jako miejska ikona na stele cumująca przy nabrzeżu wyspy Ołowianki. Najważniejszym punktem wizyty na pokładzie jest nowa wystawa stała pt. „Sołdek i jego czasy”.

Wystawa, która zachwyca

Ekspozycja prezentuje historię polskiej techniki okrętowej. Wystawę urozmaicają gabloty z węglem i rudą żelaza oraz nowoczesne środki multimedialne: w stylizowanych iluminatorach pokazywane są archiwalne zdjęcia, dokumenty i filmy. Na wystawie można dotknąć autentycznych narzędzi stoczniowych oraz wprawić w ruch potężne koło sterowe. 

Dotknij historii

Podnosząc stylizowane słuchawki telefoniczne, zwiedzający mają możliwość posłuchania opowieści o losach statku. Siadając w salkach kinowych i oglądając historyczne filmy, mogą zobaczyć, jak po wojnie odradzał się polski przemysł okrętowy. Można poznać specyfikę pracy spawaczy, niterów i traserów. Niezwykły klimat wystawy podkreśla odpowiednie oświetlenie industrialnego wnętrza, a także zastosowanie ścieżek dźwiękowych z odgłosami morza, maszyny parowej i pracy w stoczni.

 
Godziny otwarcia „Sołdka” oraz ceny biletów znajdziesz TUTAJ
 Projekt „2 statki – wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 oraz dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego.

Niniejszy artykuł został przygotowany przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Odpowiedzialność za zawartość niniejszego artykułu leży wyłącznie po stronie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i nie może być w żadnym przypadku traktowana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej, Instytucji Zarządzającej lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.