Image

Bezpłatny program rehabilitacji kardiologicznej po przebytym Covid-19


Fizjoterapia, zabiegi w komorze hiperbarycznej, spotkania z psychologiem - na to mogą liczyć pacjenci którzy przeszli koronawirusa i nadal odczuwają skutki choroby. Dzięki programowi kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej spółki Copernicus ponad 1200 osób będzie mogło skorzystać z opieki lekarzy.

O programie

Program kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej rozpoczął się ponad dwa lata temu i jest częścią projektu "Rehabilitacja kardiologiczna szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego". Jego koordynatorem jest spółka Copernicus PL.

Do tej pory z programu „Na układy są rady” skorzystało ponad 4,7 tys. osób z województwa pomorskiego. Były to osoby z chorobami układu krążenia lub po incydentach kardiologicznych. Pandemia spowodowała, że wiele osób po przejściu Covid-19 ma dolegliwości ze strony układu krążenia. Konieczne okazało się poszerzenie grupy, która może skorzystać z pomocy specjalistów o kolejne 1242 Pomorzan.

Objawy po Covid-19 mogą czasami utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy. Wirus może uszkodzić płuca, serce i mózg, co zwiększa ryzyko długotrwałych problemów zdrowotnych. Dlatego także ozdrowieńcy, którzy przeszli infekcję w domu lub w szpitalu, potrzebują pomocy.

Z czego będzie można skorzystać?

W ramach programu intensywnej rehabilitacji kardiologicznej dla każdego pacjenta z przebytym COVID-19, który zostanie zakwalifikowany do programu, opracowany zostanie indywidualny program rehabilitacji w oparciu o jeden z trzech modeli. W zależności od wyników badań wstępnych, w ramach indywidualnego planu przygotowanego dla każdego pacjenta zakłada się 20 sesji fizjoterapii (o różnej intensywności ćwiczeń) oraz do 4 spotkań z psychologiem i/lub dietetykiem podczas 2-tygodniowego turnusu dochodzącego.

Codzienne zajęcia prowadzone będą w godzinach dostosowanych do potrzeb pracujących pacjentów. Każda sesja terapeutyczna będzie obejmować co najmniej 3 procedury dziennie zgodnie z indywidualnym planem terapeutycznym. Dodatkowo przewidziane są 2 sesje fizjoterapii dziennie po 45-60 minut każda. W ramach fizjoterapii prowadzone będą również zabiegi w komorze hiperbarycznej.

Dlaczego warto?

Według ekspertów w opiece nad pacjentem post-covidowym bardzo ważna jest rola kardiologa, by ocenił obecność powikłań kardiologicznych. Problem ten dotyka również osób młodych, które do tej pory prowadziły aktywny tryb życia i nagle po przebyciu choroby nie mogą dojść do pełnej sprawności.

Jednocześnie program będzie nadal realizowany według wcześniejszych założeń dla wszystkich osób aktywnych zawodowo, które mają zdiagnozowaną chorobę układu krążenia lub przeszły incydent kardiologiczny.

Jak mogę się zapisać?

Udział w projekcie nadal będzie całkowicie bezpłatny. By z niego skorzystać trzeba wejść na stronę spółki Copernicus dedykowaną programowi rehabilitacji kardiologicznej tutaj. Tam po wpisaniu swoich danych, rozpoznania (np. stan po zawale, choroba niedokrwienna serca, miażdżyca itp.) można wybrać placówkę, do której chcemy się zarejstrować. Po wypełnieniu formularza otrzymamy informację zwrotną z wybranej placówki.   

Projekt "Rehabilitacja kardiologiczna szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego" jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej www.rehabilitacja-kardiologiczna.copernicus.gda.pl oraz na Facebooku.