Image

Formy wsparcia dla seniorów w Gdańsku


Osoby starsze wymagają szczególnej opieki. Bardzo często zmagają się z samotnością, trudnościami w codziennym funkcjonowaniu czy chorobami. W Gdańsku powstają programy, dzięki którym seniorzy mogą liczyć na wsparcie zarówno w codziennych sprawach jak i kwestiach medycznych.

Bezpłatna pomoc dla seniorów 95+

W Gdańsku osoby, które przekroczyły 95. rok życia, są zwolnione z odpłatności za wszelkie usługi opiekuńcze i za usługi rehabilitacyjne. Seniorzy nie płacą m.in. za pomoc w codziennych czynnościach: zakupach, przygotowaniu posiłków, higienie, ubiorze. Zapewniona jest im pomoc w dotarciu do lekarza, utrzymywaniu kontaktów z rodziną, a nawet czytanie książek i prasy. Mogą też liczyć na bezpłatną, dopasowaną do potrzeb rehabilitację, w zależności od wskazań lekarzy.

Z tej formy pomocy mogą korzystać wszyscy seniorzy - zarówno ci, którzy żyją samotnie, jak i ci, którzy mają rodzinę, ale nie mogą liczyć na jej pomoc.

Po pomoc należy zgłaszać się do Centrum Pracy Socjalnej przyporządkowanego do danej dzielnicy. Numery telefonów do poszczególnych Centrów Pracy Socjalnej dostępne są na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Świadczenie usług opiekuńczych może odbywać się w godzinach 6:00-22:00, siedem dni w tygodniu. Po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego przez pracownika socjalnego w miejscu zamieszkania, zostaje wydana decyzja administracyjna określająca ich zakres i wymiar godzin.

Osoby 95+ wymagające całodobowej opieki, schorowane, samotne, nie mogące samodzielnie funkcjonować, mogą zamieszkać w Domu Pomocy Społecznej. W Gdańsku funkcjonuje 5 DPSów dla osób starszych i przewlekle chorych (schizofrenia, dwubiegunowość, ciężka depresja). Zapewniają one mieszkańcom nie tylko kompleksową opiekę, ale i aktywizację w każdym możliwym zakresie.

„Bransoletka życia”

Program Gdańskiej Teleopieki Domowej to rozwiązanie dla osób, u których istnieje duże ryzyko wystąpienia nagłego przypadku zagrażającego życiu lub zdrowiu, niezależnie od wieku czy rodzaju choroby. Osoba, która zostanie włączona do programu otrzymuje "bransoletkę życia", czyli urządzenie, które należy nosić na ręku. Wyposażone jest ono w trzy proste przyciski do łączenia z całodobowym centrum medycznym oraz w wyznaczonych godzinach z koordynatorem pobliskiego domu sąsiedzkiego w Gdańsku.

"Bransoletka życia" dodatkowo mierzy puls oraz posiada lokalizator GPS, który ułatwia medykom odnalezienie pacjenta w nagłych przypadkach. Urządzenie wyposażone jest w czujnik upadku oraz jest wodoodporne.

W celu zamówienia bransoletki należy kontaktować się z organizatorami w dzielnicach. Dane kontaktowe dostępne są tutaj.

Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego

Z jej oferty mogą skorzystać mieszkańcy posiadający aktualne orzeczenie o niepełnosprawności lub w przypadku jego braku, wykazujący zasadność używania danego sprzętu. Sprzęt mogą wypożyczyć także gdańszczanki i gdańszczanie posiadający pisemne wskazanie od lekarza o konieczności używania danego urządzenia.

Aby wypożyczyć sprzęt należy uiścić kaucję. Sprzęt wypożyczany jest na okres do pół roku, ale istnieje możliwość wydłużenia tego okresu, jeśli zachodzi taka konieczność.

Tylko w ubiegłym roku z oferty skorzystało 261 osób, z czego 180 z nich to osoby powyżej 55 roku życia.

Wypożyczalnia sprzętu prowadzona jest przez Stowarzyszenie Wspólnota Serc, na zlecenie gdańskiego MOPR. Mieści się ona przy al. Gen. J. Hallera 115. Jest otwarta w poniedziałki, wtorki, czwartki oraz piątki w godz.  7:30-15:30, natomiast w środy w godz. 10:00-18:00.

W ofercie znajdują się m.in.: wózki inwalidzkie zwykłe i aktywne, zestawy pionizujące, balkoniki, trójnogi, chodziki, laski, ławki nawannowe, łóżka rehabilitacyjne zwykłe i elektryczne, krążki, poduszki oraz materace przeciwodleżynowe, kule inwalidzkie łokciowe i pachowe, ortezy czy stabilizatory elastyczne.

Rezerwacja sprzętu możliwa jest pod numerem telefonu: 58 301 30 16. Szczegóły dostępne są także na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Foto: Zdjęcie ilustracyjne.