Image

Inteligentne opaski na rękę pomogą seniorom

W Gdańsku ruszył drugi etap pilotażu bezpłatnego programu Teleopieki Domowej, w ramach którego seniorzy otrzymują inteligentne opaski na rękę, mierzące im puls oraz wyposażone w lokalizator i czujnik ruchu. Takie opaski mogą niejednokrotnie uratować życie.

Nie tylko dla seniorów

Otrzymać je mogą osoby, u których istnieje duże ryzyko wystąpienia nagłego przypadku zagrażającego życiu lub zdrowiu, niezależnie od wieku czy rodzaju choroby. Rekrutacja odbywa się na podstawie stanu, w jakim jest dana osoba.

Jak działa urządzenie

Na tę edycję przygotowano nowe urządzenia. Wyposażone są w trzy przyciski: czerwony, pomarańczowy i zielony. Za ich pośrednictwem osoba potrzebująca pomocy łączy się z całodobowym centrum medycznym, a w wyznaczonych godzinach (10:00-17:00) z koordynatorem z domu sąsiedzkiego w Gdańsku.

Dzięki wbudowanemu czujnikowi upadku, ratownik od razu może zadzwonić i skontaktować się z osobą wymagającą pomocy. Jeżeli ta nie odbiera telefonu, od razu wzywa karetkę. Urządzenie na rękę jest wodoodporne i wyposażone w lokalizator. Dzięki temu łatwo zidentyfikować miejsce pobytu osób, które mają problemy z utratą pamięci, np. cierpiące na alzheimera.

Poprzez żółty przycisk łączymy się z asystentem mieszkańca w Domu Sąsiedzkim, który może pomóc w doraźnych sytuacjach w godz. 10:00-17:00. Dotyczy to pomocy nie wymagającej interwencji medycznej, czy wsparcia doraźnego od wolontariusza, np. jeżeli ktoś zachoruje, ale nie wymaga wezwania karetki, albo jest przeziębiony i nie może zrobić zakupów.

Tam otrzymasz opaskę

W pilotażu bierze udział osiem dzielnic (Przeróbka, Siedlce, Przymorze Wielkie, Chełm, Orunia - św. Wojciech - Lipce, Nowy Port, w Śródmieściu - Dolne Miasto i Biskupia Górka) i wyznaczone w nich domy sąsiedzkie. Pilotaż potrwa do końca grudnia 2019 roku.

Lista domów sąsiedzkich współpracujących w ramach Teleopieki Domowej:
 
  • Przeróbka – Fundacja Obudź Nadzieję, ul. Siennicka 4/2
  • Siedlce – Stowarzyszenie dla Siedlec
  • Przymorze Wielkie – PSONI, ul. Jagiellońska 11
  • Chełm (Stary Chełm) -  ISE Fundacja Nova
  • Orunia Św. Wojciech - Lipce – Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, ul. Gościnna 14
  • Nowy Port – Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki, ul. Wyzwolenia 49
  • Śródmieście (Dolne Miasto) – Inkubator Sąsiedzkiej Energii, ul. Reduta Wyskok 2
  • Śródmieście (Biskupia Górka) – Stowarzyszenie Waga, ul. Biskupia 4

Foto: Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl