Image

Nowy eksponat w zbiorach Muzeum Gdańska


Muzeum Gdańska zakupiło nowy eksponat do kolekcji złotnictwa. Srebrna buliera z lat 70. XIX wieku została wykonana w znanej gdańskiej firmie „Moritz Stumpf und Sohn”. Zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Kilka słów o eksponacie

Naczynie stylistycznie nawiązujące do epoki rokoka, wykonane w całości ze srebra ma, jak na sprzęt tej klasy, imponujące rozmiary i wagę. Zestaw ma niemal 30 centymetrów wysokości i waży 2405 gramów. Czworoboczna podstawa o falistym obrysie, wsparta jest na czterech wolutowych stopach, zdobiona obficie ornamentem z motywami rocaille’owymi i liśćmi akantu. W centrum podstawy znajduje się okrągły otwór mieszczący spirytusowy podgrzewacz, a na bokach masywne, ażurowe widełki do oparcia czajnika złożone z akantowych wolut. Zastosowane takich technik jak sztancowanie, odlew, złotnicze prefabrykaty czyniło przedmiot szybszym, łatwiejszym i tańszym w produkcji.

Buliera najczęściej była jednym z elementów wieloczęściowych serwisów do podawania gorących napojów, na które składały się także:
 
  • imbryk do herbaty,
  • dzbanki do kawy,
  • mlecznik na śmietankę,
  • cukiernica,
  • puszka lub miseczka na susz herbaciany,
  • szczypce do cukru,
  • oczywiście filiżanki, spodki i łyżeczki.
Często dodawano również miseczki lub koszyczki na ciasteczka, słodycze albo konfitury.

Gdzie można będzie obejrzeć bulierę? 

Po konserwacji, jeszcze przed końcem tego roku, eksponat będzie można zobaczyć na wystawie stałej sreber gdańskich w Ratuszu Głównego Miasta. W ofercie Muzeum Gdańska znajdują się również dwie książki poświęcone złotnictwu. Historię Stumpfów przybliża pozycja Srebra od pokoleń. Dostępny jest również obszerny i ilustrowany katalog prezentujący kolekcję złotnictwa.