Image

Książkomaty w Gdańsku. Jak z nich korzystać?


W Gdańsku pojawiły się cztery książkomaty Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, które zostały zaprezentowane w poniedziałek, 27 grudnia przy okazji otwarcia po remoncie filii na Chełmie. Samoobsługowe urządzenia, które działają przez całą dobę, stanęły także na Kokoszkach, Pieckach Migowo i Żabiance.

Jak wypożyczyć książkę w książkomacie?

Książkomat to intuicyjne urządzenie działające podobnie jak popularny paczkomat. Pozwala na odbiór zamówionych w bibliotece egzemplarzy. Wystarczy złożyć zamówienie na książkę lub audiobook i w dowolnym, wygodnym dla siebie czasie, odebrać książkę ze skrytki, a także zwrócić po zakończonym wypożyczeniu. Po użyciu Metropolitarnej Karty do Kultury automatycznie otwierany jest schowek z zamówioną książką, wcześniej włożoną tam przez bibliotekarza.

Książkomaty w czasie pandemii są doskonałym rozwiązaniem dla czytelników, którzy w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo unikają miejsc publicznych. To także wygodna opcja dla osób zabieganych i zapracowanych, którym brakuje czasu na wizytę w bibliotece i nie mają możliwości skorzystania z wypożyczalni stacjonarnej w godzinach jej otwarcia.

Cztery urządzenia znajdują się przy ulicy:
 
  • Azaliowej 8 (Biblioteka Kokoszki),
  • Dragana 26 (Biblioteka Chełm),
  • Gospody 3b (Biblioteka Żabianka),
  • Wyrobka 5a (Biblioteka Morenowa).