x
Image

Nowy książkomat stanął w Oliwie


Ma 42 skrytki, a pomieści w sobie nieskończenie wiele historii pobudzających wyobraźnię. Przy Bibliotece Oliwskiej, dzięki zaangażowaniu mieszkańców Gdańska, stanął nowy książkomat. To efekt wygranego projektu w Budżecie Obywatelskim 2022. Na pierwszych użytkowników czekają niespodzianki.

Dzięki inicjatywie oraz zaangażowaniu społecznemu gdańszczan i gdańszczanek przy Bibliotece Oliwskiej ruszyło kolejne urządzenie. Książkomat jest efektem projektu wybranego w Budżecie Obywatelskim 2022, którego autorkami były dwie bibliotekarki oliwskiej filii WiMPB. Projekt zdobył w głosowaniu 805 punktów, a swoje głosy oddało na niego 400 osób. Najmłodsza z nich nie ukończyła nawet roku. Najstarszy głosujący miał 98 lat.

Jak działa książkomat? 

Książkomat to dostępne całodobowo, samoobsługowe i intuicyjne urządzenie działające podobnie jak popularny paczkomat. Pozwala na odbiór zamówionych w bibliotece egzemplarzy. Wystarczy złożyć zamówienie na książkę lub audiobook i w dowolnym, wygodnym dla siebie czasie, odebrać książkę ze skrytki. Za pomocą książkomatu można też książkę zwrócić. Książkomat automatycznie po użyciu Metropolitalnej Karty do Kultury otwiera schowek z zamówioną książką, wcześniej włożoną tam przez bibliotekarza.

Upominek dla pierwszych czytelników

Pierwsi czytelnicy, którzy skorzystają z usługi książkomatu otrzymają po egzemplarzu niedawno wydanej przez WiMBP w Gdańsku powieści „Nie barwy, które niesie wiatr”, autorstwa Aleksandra Możdżana. Książka została uznana za najlepszą w Gdańskim Konkursie Literackim im. Bolesława Faca.

Gdzie znaleźć książkomaty? 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku od końca 2021 roku oferuje swoim czytelnikom i czytelniczkom nowoczesną usługę udostępniania księgozbioru.  Książkomaty można znaleźć przy ulicach:
 
  • Azaliowej 18 (Biblioteka Kokoszki),
  • Dragana 26 (Biblioteka Chełm),
  • Gospody 3b (Biblioteka Żabianka),
  • Wyrobka 5a (Biblioteka Morenowa).
  • Opata Rybińskiego 9 (Biblioteka Oliwska)