x
Image

Gdańskie iluminacje. Można je podziwiać do 2 lutego


Gdańskie Iluminacje Świąteczne w kilkunastu lokalizacjach. Można, by wybrać się na wieczorny spacer i zobaczyć jak się prezentują. Dla tych którzy nie znajdą czasu przygotowany został specjalny film, na którym udokumentowano wszystkie kilkanaście lokalizacji. Jest Śródmieście, Orunia, Oliwa, Wrzeszcz, Zaspa czy Brzeźno. Każda z iluminacji tematycznie związana jest z miejscem i niesie lokalne treści. Wszystkie iluminacje będą rozświetlać miasto do 2 lutego 2023 roku. 

Śródmieście

Niezwykle atrakcyjnie wyglądają w tym roku iluminacje świąteczne w historycznym centrum miasta. Warto tu zobaczyć nie tylko odświętny Długi Targ ze słynną Gdańską Choinką, przyozdobioną ponad pół tysiącem światełek i bombek, ale też niezwykle bajkowe pojazdy. Na Zielnym Moście zaparkował świetlny tramwaj, a nieopodal na ul. Stągiewnej autobus.

Błyszczący mieszczanie i jajo Fabergé
Kolejny spacer wśród iluminacji również odbyć się może w centrum. Plac Kobzdeja zdobią w czasie świątecznym świetle figury dawnych mieszczan w stylizowanych kreacjach. Stąd na Skwer Heweliusza dojdziemy w trzy minuty, a tam również można podziwiać ciekawe iluminacje - bursztynową bombkę i gdańskie jajo Fabergé.

Oliwa 

Oliwskie serce świeci na czerwono
W Parku Oliwskim, jak co roku, nie mogło zabraknąć iluminacji. Jest słynny napis z sercem wyrażający miłość do Gdańska. Jest imponująca kurtyna świateł, na którą wszyscy czekali i która przenosi nas w inny wymiar. Są też żaglówki na wodzie. Niezwykle widowiskową iluminacją jest piękny paw. W Oliwie warto też zajrzeć do udekorowanego światłami ogrodu japońskiego.

fot./Piotr Wittman

Zaspa-Młyniec

Tu kiedyś było lotnisko. Iluminacje na Zaspie
Nowością w tym roku są iluminacje w Parku im. Jana Pawła II na Zaspie. Nawiązują one do lotniczej historii tego miejsca. Jest choinka z motywem lotniczym, lotnicze latarniowce oraz ramka Portu Lotniczego Gdańsk, ale największą atrakcją jest ogromny (wymiary 5,6m x 4,4 m x 1,7 m) świetlisty samolot. Tu trzeba zajrzeć.

Wrzeszcz Górny

Park Kuźniczki - również rozbłysł
Kameralny Park Kuźniczki we Wrzeszczu w tym roku zyskał również liczne świetlne dekoracje. Spotkać tu można figurę dobosza, który przypomina, opisanego przez mieszkającego tu kiedyś w sąsiedztwie noblistę Güntera Grassa, bohatera książki „Blaszany Bębenek”. Jest też choinka z życzeniem „Wesołych Świąt” i piękna altana parkowa.

Brzeźno

Magiczny port morski. Iluminacje w Brzeźnie
Tuż przed dojściem do nadmorskiej promenady i mola w Brzeźnie zobaczyć można imponujące iluminacje. Łączy je tematyka morska. Ogromne świetliste dźwigi portowe unoszą wysoko prezent i ozdoby świąteczne. Jest też piękna kotwica. Niezapomniany widok, szczególnie podczas wieczornego, nadmorskiego spaceru.

Orunia - Św. Wojciech - Lipce

Park Oruński. Iluminacje świąteczne
Park Oruński to miejsce, które coraz częściej wybierane jest przez gdańszczan na spacery. Są tu stawy, porośnięte roślinnością zbocza i amfiteatr. Teraz w okresie świątecznym doszły jeszcze atrakcyjne iluminacje. Pięknie prezentują się podświetlona parkowa altana, ustawiony przy ścieżce wielki prezent, a przede wszystkim wielki świetlisty łabędź.

fot./Dominik Paszliński