x
Image

Narodziny gepardów grzywiastych w gdańskim ZOO


Z radością ogłaszamy wspaniałą nowinę: w gdańskim ZOO urodziły się gepardy grzywiaste. Ich narodziny to wielki sukces hodowlany. W tym roku, poza gdańskim ogrodem, gepardy urodziły się tylko w jednym ogrodzie w Europie, w ZOO Stuttgart.

Rodzice kociąt

Matką kociąt jest Vega, niespełna 4-letnia samica, urodzona w szwedzkim zoo Boras. Do gdańskiego ogrodu przyjechała w czerwcu 2021 r. Kwestia ojca jest nieco bardziej skomplikowana: kocięta z jednego miotu pochodzą od dwóch różnych samców. Ojcami są 7-letni bracia urodzeni w Rostocku, Akin i Thabo, którzy przyjechali do nas we wrześniu 2017 roku.

Narodziny i adaptacja 

Poród nastąpił w nocy z 11 na 12 sierpnia 2022, na wybiegu urodziły się 4 samiczki i 1 samczyk. Młode otworzyły oczy po 7 dniach. Pierwsze ważenie wykonano w 9 dniu ich życia, a masa ciała kociąt wynosiła wówczas 0,7kg - 0,9kg. Po kolejnych 11 dniach wzrosła do 1.45 - 1.65kg, a aktualnie wynosi 2.30 - 2.60kg. We wrześniu młode zostały również dwukrotnie odrobaczone.

W pawilonie kocięta są poddawane naświetlaniu lampą UV dwa razy dziennie. W tym czasie matka Vega wychodzi na spacer na wybieg. W wieku 8-9 tygodni zostaną po raz pierwszy zaszczepione przeciwko panleukopenii, caliciwirusowi i herpeswirusowi. Wtedy będą mogły zostać wypuszczone na okólnik. Szczepienia zostaną powtórzenie po 3 tygodniach i kolejnych 4 tygodniach.

Ciekawostki o gepardach 

Gepardy są gatunkiem narażonym na wyginięcie. Zagraża im:
  • utrata i fragmentacja siedlisk,
  • zmniejszenie naturalnej bazy pokarmowej,
  • nielegalne polowania,
  • handel skórami i żywymi młodymi gepardami.
W Afryce i Azji zamieszkują otwarte tereny trawiaste, półpustynne, sawanny, suche lasy, środowiska górskie. W Iranie: tereny równinne i solniska. Gepardy to najszybsze ssaki na świecie. W ciągu trzech sekund potrafią się rozpędzić do prawie 100 km/h, a najszybsze osiągnąć prędkość ponad 120 km/h! Pędzący gepard więcej czasu znajduje się w powietrzu niż dotyka ziemi. Ich długi ogon i pazury, które podczas biegu pozostają częściowo wysunięte zapewniają niespotykaną płynność ruchu i zdolność błyskawicznej zmiany kierunku biegu. To jedyne wielkie koty, które nie potrafią ryczeć. Umieją za to szczekać. Charakterystyczną cechą gepardów jest bardzo dobry wzrok.

Ze względu na wrażliwość młodych, nie będą one widoczne dla zwiedzających jeszcze przez kilka tygodni.

Gdańskie ZOO jest czynne codziennie, przez cały rok. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.zoo.gda.pl

Użytkownicy Gdańskiej Karty Mieszkańca, mogą skorzystać z bezpłatnego wejścia!