x
Image

Sezon letni z Muzeum Gdańska


Od soboty, 30 kwietnia 2022 roku Muzeum Gdańska otwiera dla zwiedzających Muzeum Nauki Gdańskiej, Wartownię nr 1 na Westerplatte oraz Kuźnię Wodną w Oliwie. Wszystkie czynne oddziały będzie można zwiedzać codziennie między godziną 10:00 a 18:00.

Wystawy i pokazy

Wraz z rozpoczęciem letniego sezonu turystycznego w Ratuszu Głównego Miasta udostępniona zostanie wystawa poświęcona nowym obrazom z kolekcji Muzeum Gdańska.

W połowie maja w Dworze Artusa zostanie otwarta Galeria Gdańskiego Malarstwa. W nieudostępnionej dotychczas do zwiedzania Sali Rycerskiej zostaną pokazane obrazy oddające ducha przedwojennego Gdańska. Autorami zaprezentowanych dzieł są m.in. Berthold Hellingrath, Theodor Urtnowski, Werner Willibald oraz Gerhard Graf. 

Wśród propozycji na lato nie zabraknie również warsztatów i pokazów. Pierwsze z nich odbędą się wraz z rozpoczęciem sezonu letniego.
30 kwietnia w Kuźni Wodnej w Oliwie w godz. 11:00-16:00 odbędą się pokazy kucia swobodnego. 

Co nowego? 

Muzeum Gdańska przedstawia historię miasta w 9 oddziałach. Zimą i latem na zwiedzających czekają m.in.:
  • Ratusz Głównego Miasta, w którym warto zobaczyć oryginalną, XVII wieczną Wielką Salę Rady oraz liczne wystawy czasowe;
  • Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie, kompleksowa opowieść o historii Złota Bałtyku wraz z największym na świecie okazem bursztynu z Sumatry;
  • Dom Uphagena, czyli jedyna w Polsce udostępniona do zwiedzania kamienica mieszczańska z okresu XVIII wieku;
  • Dwór Artusa, w którym znajduje się największy prawie 11-metrowy piec kaflowy nowożytnej Europy;
  • Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, miejsce pamięci o 1 września 1939 roku oraz Polakach z Wolnego Miasta Gdańska.
Wraz z rozpoczęciem długiego weekendu majowego każdego roku otwierane są:
 
  • Muzeum Nauki Gdańskiej, jedyne muzeum w Europie pokazujące działające mechanizmy dawnych zegarów wieżowych od średniowiecza po XX wiek;
  • Wartownia nr 1 na Westerplatte, w której od 1974 roku znajduje się wystawa przygotowana przez obrońców pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego;
  • Kuźnia Wodna w Oliwie, wraz z oryginalnymi i czynnymi młotami wodnymi z okresu XIX wieku;
  • Twierdza Wisłoujście, jedyna nowożytna morska fortyfikacja w Polsce (obecnie w remoncie), jeden z ponad 100 Pomników Historii RP.

Godziny otwarcia

Począwszy od soboty, 30 kwietnia, do piątku, 30 września wszystkie oddziały Muzeum Gdańska z wyjątkiem rewaloryzowanej Twierdzy Wisłoujście, będą czynne codziennie w godz. 10:00-18:00. Dzień wolnego wstępu przypada w poniedziałki. W te dni wszystkie oddziały będą czynne w godz. 12:00-18:00. Zakup biletów i wstęp na sale wystawiennicze do wszystkich oddziałów będzie możliwy do 45 minut przed zamknięciem.

Użytkownicy Gdańskiej Karty Mieszkańca, mogą skorzystać z bezpłatnego wejścia!

Godziny otwarcia i ceny biletów można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Gdańska.