Image

Gdańsk odpalił Święta!


Grudzień w Gdańsku tradycyjnie rozświetlają tysiące lampek będących częścią miejskich iluminacji. W tym roku, ze względu na pandemię COVID-19, świecące ozdoby z Parku Oliwskiego zostały podzielone i część z nich trafi także do znacznie większego parku Reagana. Za to niezmiennie, piękne ozdoby pojawią się na terenie Głównego Miasta. Nie zabraknie także innych atrakcji.

Niewątpliwie, tegoroczną nowością na Targu Węglowym, tam, gdzie zawsze był Jarmark Bożonarodzeniowy (który w tym roku odbywa się online, ale o tym za chwilę), będzie rozświetlone, gwieździste niebo, czyli baldachim świetlny.

Gdzie pojawią się świąteczne iluminacje?
 
  • Park Reagana
  • Park Oliwski 
  • Park Chirona
  • Park Oruński 
  • Główne Miasto, Długa, Długi Targ, Targ Drzewny i Węglowy
  • Park Świętopełka
  • Fontanna Czterech Kwartałów
  • Dźwig stoczniowy na Stągiewnej
  • Zielony Most
  • Napis Gdańsk na Ołowiance

Świąteczne iluminacje w Gdańsku świecą od 5 grudnia. Niestety, w tym roku nie będzie tradycyjnego powitania 6 grudnia na Długim Targu ani wjazdu Mikołaja. Podobnie, zabraknie zabawy sylwestrowej. Wszystko oczywiście przez pandemię COVID-19.

Choinki

Największa 17-metrowa choinka ozdobiła Długi Targ, tuż przy Fontannie Neptuna. Ale to nie koniec, ponieważ drzewka, choć mniejsze, zawitają również do centralnych miejsc kilku dzielnic. Pojawią się one m.in. na Biskupiej Górce, w Osowej, na Jasieniu, w Pieckach-Migowie, Nowym Porcie, Sobieszewie. W sumie staną w ośmiu dzielnicach w centralnych miejscach.

Świąteczny szlak kulinarny

W związku z pandemią COVID-19 piękny, Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy odbywa się w tym roku wirtualnie. Jedną z największych atrakcji jarmarku były niewątpliwie stoiska gastronomiczne, gdzie można się było posilić gorącymi potrawami kojarzonymi z Bożym Narodzeniem. Aby zachować tę tradycję, od 4 grudnia na terenie Głównego Miasta stoją specjalne stoiska gastronomiczne. Miejscowi restauratorzy zapraszają do zamawiania za ich pośrednictwem posiłków i napojów na wynos. W akcję miasta włączyło się 25 podmiotów.

Oprócz stworzenia świątecznego klimatu akcja ma też bardzo praktyczny wymiar. Stanowi wsparcie miasta dla branży gastronomicznej, mocno doświadczonej pandemią. Aby nie dochodziło do kumulacji osób, budki będą w różnych miejscach na terenie Głównego Miasta. Warto poszukać ich samemu i oczywiście zamówić coś pysznego, podczas tego swoistego spaceru kulinarnego.

Jarmark Bożonarodzeniowy? Tak, ale wirtualnie

To, że rok 2020 pod wieloma względami jest wyjątkowy, jest jasne. Dlatego też wyjątkowy w takich okolicznościach musi być i Jarmark Bożonarodzeniowy. Aby uniknąć ryzyka zarażenia COVID-19, organizatorzy postanowili przenieść go do świata wirtualnego. Trochę szkoda, że nie możemy się spotkać na Targu Węglowym, tym bardziej że jarmark był wymieniany w gronie najpiękniejszych w Polsce i Europie, ale bezpieczeństwo przede wszystkim. Na specjalnej stronie wydarzenia www.bozonarodzeniowy.gda.pl znajdziemy plan jarmarku. Wystarczy kliknąć wybrany domek i zapoznamy się z ofertą danego wystawcy. Od razu zrobimy tam zakupy online.

A właśnie - jeśli robicie świąteczne zakupy to nie zapomnijcie, że użytkownikom Gdańskiej Karty Mieszkańca przysługują liczne rabaty i zniżki u wybranych partnerów. Są to różnorodne produkty i usługi, w tym catering świąteczny – koniecznie zajrzyjcie do specjalnej sekcji TUTAJ.

Wesołych Świąt!