Image

Trzy nowe tematy lekcji muzealnych online w Muzeum Gdańska


Lekcje plastyki, żeglarskie życie i sekrety dawnej medycyny to trzy nowe propozycje zdalnego nauczania przygotowane przez Muzeum Gdańska. Nieodpłatne zajęcia są przeznaczone dla uczniów ostatnich szkół klas podstawowych oraz liceów z całej Polski. Do dyspozycji nauczycieli zostaną oddane również cztery pakiety przeznaczone do indywidualnego wykorzystania przy lekcjach opartych o wirtualne wycieczki po oddziałach Muzeum.

Lekcje muzealne online to nieodpłatna oferta wspierająca pracę nauczycielek oraz nauczycieli. Chęć udziału w zajęciach należy zgłosić mailowo bądź telefonicznie osobie je prowadzącej. Edukator w porozumieniu z nauczycielem ustalają termin przeprowadzenia lekcji zdalnej, które odbywają się w tygodniu roboczym, w godzinach 10:00-14:00.

Co nowego?

Trzy nowe tematy, tj. lekcje plastyki, żeglarskie życie oraz sekrety dawnej medycyny przeznaczone są dla uczniów klas VI-VIII oraz licealistów.


Muzealna lekcja plastyki

Dla: uczennic i uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych i ponadpodstawowych

Kontakt i zapisy tutaj

Zajęcia poświęcone zostały wyposażeniu wielkiej Sali Rady, najpiękniejszego, najcenniejszego i najbardziej reprezentacyjnego pomieszczenia w Ratuszu Głównego Miasta. Jest to jedyne pomieszczenie Ratusza, w którym zachowało się prawie w całości oryginalne wyposażenie pochodzące z przełomu XVI i XVII wieku. Zdemontowane w 1943 roku i wywiezione poza Gdańsk, ocalało ze zniszczeń II wojny światowej. Najważniejszą częścią wystroju sali jest zespół malarsko-rzeźbiarski, znajdujący się na drewnianym stropie. Twórcą umieszczonych na suficie 25 malarskich przedstawień opartych na wątkach mitologicznych, biblijnych i antycznych oraz emblematach był Isaak van den Block, natomiast snycerkę wykonał Simon Herle. W środkowej partii stropu znajduje się obraz „Apoteoza Gdańska”, będący jednym z najbardziej znanych dzieł gdańskiej sztuki, który przedstawia symbolicznie źródła dobrobytu miasta w XVII wieku. Ściany tego pomieszczenia zdobi siedem kompozycji malarskich Hansa Vredemanna, symbolicznie ukazujących wartości etyczno-moralne.


Tajemnice medycyny

Dla: uczennic i uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych i ponadpodstawowych

Kontakt i zapisy tutaj

Zdjęcia poświęcono dawnym gdańskim medykom, prekursorom w rozmaitych dziedzinach medycznych. Stanowią nie tylko ciekawą podróż przez historię ochrony zdrowia ale także pokazują jak zmieniało się rozumienie kondycji człowieka, jak ewoluowała wiedza o mechanizmach rządzących naszym ciałem. Gdańsk od XVI wieku był jednym z głównych ośrodków rozwoju medycyny w Rzeczypospolitej. Choć niewiele ma to wspólnego z dzisiejszym pojmowaniem medycyny, gdańscy medycy podejmowali niekiedy heroiczne wysiłki dla ratowania zdrowia mieszkańców. Na zajęciach poznamy ich tajemnice i specyfikę pracy w okresie baroku i oświecenia.


Żeglarskie życie

Dla: uczennic i uczniów klas IV-VI szkół podstawowych

Kontakt i zapisy tutaj

Te zajęcia poświęcamy codziennemu życiu na morzu w XVIII wieku. Jak wyglądała marynarska codzienność, jak morscy podróżnicy radzili sobie z trudami i niewygodami, na czym polegała różnica między kaprem a piratem i dlaczego morscy rozbójnicy nosili przepaski na oku, skąd wziął się w Gdańsku „Sąd Ostateczny” Memlinga? Na te i wiele innych pytań odpowie lekcja prowadzona przez prawdziwego gdańskiego marynarza i odkrywcę wprost z Dworu Artusa, gdzie podziwiać możemy zabytkową kolekcję modeli żaglowców.

Materiały pomocnicze do wirtualnych wycieczek

Podstawą do przeprowadzenia lekcji może być także pakiet wirtualnych wycieczek po oddziałach Muzeum Gdańska, które są dostępne pod adresem www.wirtualne.muzeumgdansk.pl. Z myślą o takiej formie nauczania zostały przygotowane oparte na podstawie programowej opracowania, które można wykorzystać jako element pracy indywidualnej, test sprawdzający wiedzę lub pracę domową. Mogą z nich skorzystać nauczyciele historii i plastyki.

Korzystanie z oferty jest bezpłatne. Szczegóły dotyczące zakresu wykorzystanej podstawy programowej znajdują się na stronie internetowej www.muzeumgdansk.pl.