Image

Przy Aksamitnej otwarto sklep społeczny

Tuż po świętach, 28 grudnia, w centrum Gdańska zaczął działać sklep, w którym za zakupy nie trzeba płacić. Skorzystać z niego będzie można jednak tylko 3 razy w roku, a jedna osoba będzie mogła wybrać produkty o maksymalnej wadze 2,5 kilograma. Tylko pierwszego dnia z takiego wsparcia skorzystało około 20 osób.

Co można dostać w nietypowym sklepie?

W nietypowym sklepie, który funkcjonuje w niskim ceglanym budynku przy ul. Aksamitnej 4, mieszkańcy mogą zaopatrzyć się m.in. w:
 
  • warzywa,
  • owoce,
  • mięso,
  • ryby,
  • pieczywo,
  • nabiał,
  • gotowe produkty, takie jak np. pierogi.
To produkty z krótkim terminem ważności, np. 2-3 dni, ale nadające się jeszcze do spożycia. Będą one dostarczane przez okoliczne sklepy sieciowe.

By móc skorzystać ze wsparcia w tym miejscu, nie trzeba posiadać żadnego skierowania z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie czy innej tego typu instytucji. Każdy, kto będzie potrzebował jedzenia, tutaj je otrzyma. Klientem sklepu społecznego może zostać każdy, kto mieszka w Gdańsku. Podczas pierwszej wizyty jego pracownicy poproszą o okazanie dokumentu tożsamości i podpisanie jednorazowego oświadczenia. To jedyny formalny wymóg.

Należy pamiętać, że żywność, która trafi na ul. Aksamitną to towar uratowany przed zmarnowaniem z lokalnych sieci handlowych, od hurtowników i producentów.

Maksymalna waga zakupów przy ul. Aksamitnej

Przy każdej wizycie obowiązują limity wagowe: 2,5 kg dla osoby samotnej, 5 kg dla rodziny. Chodzi o zmniejszenie ryzyka zmarnowania jedzenia, ale też zachęcenie do przemyślanych zakupów.

Długofalowe wsparcie 

W takich przypadkach pracownicy sklepu będą zachęcać do kontaktu z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie oraz partnerami Banku Żywności w Trójmieście, czyli organizacjami pomocowymi. Gdańszczanie potrzebujący długofalowego wsparcia mogą regularnie korzystać z podobnego sklepu społecznego działającego w Nowym Porcie. Skierowania do tego punktu wystawiają pracownicy socjalni MOPR.

Kiedy można zrobić zakupy w sklepie przy ul. Aksamitnej?

Sklep jest czynny przez pięć dni w tygodniu: w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 10:00-15:00, a we wtorki w godz. 13:00-18:00. Mieści się on w Śródmieściu. Łatwo tutaj dojechać komunikacją miejską, w zasadzie z każdej dzielnicy Gdańska. Niedaleko jest też dworzec PKP.