Image

Oliwa zyskała pomnik Ireny Jarockiej


W scenicznej pozie, z mikrofonem w ręku i wzrokiem wpatrzonym w dal, na oliwskim skwerze połyskuje w słońcu pomnik Ireny Jarockiej. Oglądać go można u zbiegu ulic Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza. To właśnie w tej okolicy Irena Jarocka spędziła dzieciństwo i młodość.

Wstęgę na pomniku autorstwa Macieja Jagodzińskiego - Jagenmeera przecięła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz Michał Sobolewski, przewodniczący zarządu Fundacji Ireny Jarockiej. Uroczystość przyciągnęła tłum przyjaciół i fanów artystki, a goście przyjechali z całego kraju. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa fotografii oraz występ uczniów V LO w Gdańsku.

Pomnik nie powstałby bez wielkiej determinacji Fundacji Ireny Jarockiej i zaangażowania Michała Sobolewskiego, prezesa zarządu, a prywatnie męża artystki, podczas przemówienia cytował, jak Irenę Jarocką wspominali jej sceniczni koledzy. 

Projekt pomnika wyłoniony w konkursie

Prezydent Gdańska we współpracy z Fundacją Ireny Jarockiej ogłosiła otwarty konkurs rzeźbiarski na projekt pomnika. Do 1 marca 2021 roku rzeźbiarze z całego kraju nadsyłali prace konkursowe. Spośród nadesłanych 25 prac komisja wyłoniła projekt rzeźbiarza z Torunia - Macieja Jagodzińskiego - Jagenmeera.

Wnioskodawcą konkursu na projekt i fundatorem pomnika jest Fundacja Ireny Jarockiej.