Image

Bezpłatne środki transportu dla uchodźców z Ukrainy


Stena Line oferuje w marcu bezpłatną przeprawę na swoich promach osobom z ważnym paszportem oraz organizacjom pomocowym. Również WizzAir przez najbliższy miesiąc udostępni 100 tys. bezpłatnych miejsc na lotach europejskich z krajów graniczących z Ukrainą, ale też taryfy ratunkowe na innych trasach. Bezpłatna dla Ukraińców jest już od kilku dni Autostrada A1 i komunikacja miejska w metropolii.

Bezpłatny prom dla Ukraińców i organizacji pomocowych

Stena Line, jeden z największych na świecie operatorów promowych (rocznie realizuje ponad 25 tysięcy rejsów), ogłosiła że chce zrobić wszystko, co w jej mocy, aby pomóc poszkodowanym na Ukrainie, którzy szukają ochrony w innych krajach i zaoferowała bezpłatną przeprawę na swoich promach w marcu.

Pomoc dotyczy jednak tylko osób z ważnym paszportem.

Stena Line pomoże w ten sam sposób również organizacjom charytatywnym.

Obywatele z Ukrainy mogą rezerwować bezpłatne bilety pod numerem telefonu: + 48 58 660 92 00 lub osobiście w kasach na terminalu przy ul. Kwiatkowskiego 60 w Gdyni. Mogą kontaktować się również z firmą Stena Line za pośrednictwem Facebooka.

100 tysięcy bezpłatnych miejsc od Wizz Air

Wizz Air oferuje 100 000 bezpłatnych miejsc dla ukraińskich uchodźców na wszystkich lotach europejskich z krajów graniczących z Ukrainą (tj. Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia). Bezpłatne miejsca i taryfy ratunkowe na innych kierunkach będą dostępne dla Ukraińców przez cały marzec. Wizz Air zapewnia również, że umieścił na tych trasach większe samoloty i wyznaczył dodatkowe loty z państw graniczących z Ukrainą.

Wojenni migranci z Ukrainy do końca marca będą mogli podróżować gdańską komunikacją miejską bezpłatnie.

Wizz Air deklaruje też pomoc osobom, które znalazły się z powodu migracji w innych miejscach niż docelowe.

Uchodźcy z Ukrainy mogą rezerwować bilety na stronie: https://wizzair.com/#/rescue

Pasażerowie będą proszeni o okazanie ukraińskiego paszportu/numeru dowodu osobistego.

Autostrada A1 bezpłatna do odwołania

Operator autostrady A1 zezwala od 27 lutego na bezpłatny przejazd osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie.

Zasady przejazdu:
- wjeżdżając na autostradę A1 kierowca pobiera bilet
- zjeżdżając z autostrady A1 przekazuje bilet inkasentowi
- inkasent po rozpoznaniu ukraińskich tablic rejestracyjnych (lub gdy kierowca poinformuje o tym fakcie inkasenta) - podnosi szlaban.

Komunikacja miejska i SKM w całej metropolii

Wojenni migranci z Ukrainy do końca kwietnia mogą podróżować gdańską komunikacją miejską bezpłatnie. Taką decyzję podjęto także w ramach Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej.

Bezpłatne przejazdy dla migrantów wojennych z obywatelstwem ukraińskim będą odbywały się na podstawie:
- paszportu ze stemplem wjazdowym od daty 24 lutego 2022 r. lub
- karty pobytu uchodźcy lub
- innego dokumentu poświadczającego obywatelstwo ukraińskie.

Do przewoźników świadczących bezpłatne przewozy dołączyło także SKM Trójmiasto. Można z nich korzystać do odwołania. Aby skorzystać z bezpłatnego przejazdu, należy okazać paszport lub jakikolwiek inny dokument potwierdzający obywatelstwo ukraińskie.

Obywatele Ukrainy mogą również odbywać nieodpłatne przejazdy w klasie 2 pociągami PKP Intercity kategorii ekonomicznych TLK i IC w komunikacji krajowej. Przejazd odbywa się na podstawie dowolnego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie. Pełną listę wszystkich przewoźników świadczących bezpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy znajdziecie tutaj.