Image

Na Kokoszkach powstał Pozytywny Ogród Edukacyjny


Jest to przestrzeń, której głównym celem jest codzienne obcowanie dzieci i młodzieży z naturą oraz przybliżenie im podstawowych zagadnień przyrodniczych. Ogród został podzielony na kilka stref, a w każdej z nich znajdują się zróżnicowane gatunki roślin oraz elementy przestrzenne ukazujące aspekty życia w zgodzie z naturą oraz zasadami ekologii.

Głównymi elementami ogrodu są: róża wiatrów, gdzie uczniowie mogą poznać kierunki świata i zasady działania kompasu; ścieżki sensoryczne stanowiące doskonałą okazję do poznania, przy pomocy rąk lub bosych stóp, naturalnych tekstur występujących w lasach i na plażach; zewnętrzne instrumenty muzyczne pobudzające zmysły i rozwijają talenty dzieci; domki dla owadów; zegar słoneczny; szklarnia z warzywnikiem; budki lęgowe i karmniki czy domek dla jeża.

Pozytywny Ogród Edukacyjny to także trzy strefy zieleni:
 
  • rośliny rodzime - należą do nich gatunki dziko występujące na terenach Polski, czyli takie, które możemy spotkać spacerując po lasach czy łąkach. W tej strefie ogrodu zaprezentowano gatunki charakterystyczne dla obszarów nadmorskich oraz północnej części kraju,
  • rośliny przyjazne ptakom - to przede wszystkim te gatunki, które swoimi owocami wabią zwierzęta, dostarczając im w ten sposób pokarm. Podczas swoich migracji w trudnych warunkach miejskich ptaki potrzebują miejsc do odpoczynku, których brakuje na rozległych obszarach zurbanizowanych,
  • rośliny miododajne - charakteryzują się pięknymi, barwnymi kwiatami o intensywnym zapachu, co sprawia, że są bardzo atrakcyjne dla pszczół. Większość roślin miododajnych kwitnie długo i obficie, dostarczając pszczołom podstawowy surowiec do produkcji miodu, jakim jest nektar.


Ogródki przedszkolne

W roku szkolnym 2018/2019 rozpoczęła się realizacja 5-letniego programu, w ramach którego przy gdańskich przedszkolach powstają ogródki, w których dzieci mogą spędzać czas w kontakcie z naturą, prowadzić drobne uprawy czy obserwować procesy przyrodnicze. W pilotażu udział wzięło 25 przedszkoli, a w II edycji do programu dołączyło kolejnych 19 miejsc. 

Placówki otrzymały pakiety startowe, tj. skrzynie na rabaty, ziemię, nasiona warzyw i roślin ozdobnych oraz mini narzędzia ogrodnicze. Przeszkolono 82 nauczycieli z zakresu zakładania ogrodu, uprawy roślin oraz projektowania ogrodu w ramach współpracy z Zespołem Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych w Gdańsku, a także warsztaty „z ogrodu do kuchni – zdrowe żywienie”  dla 20 przedszkoli.