x
Image

Prawie 150 m2 gdańskiej sztuki niebawem trafi do Internetu


XVI-wieczne obrazy Hansa Vredemana de Vries, „Grosz czynszowy” Antona Moellera, domniemany portret Jana Uphagena autorstwa Olafa Jensena Kolmera oraz 79 innych obrazów z kolekcji Dworu Artusa, Ratusza Głównego Miasta i Domu Uphagena zostanie udostępnionych w sieci do końca 2021 roku.

Obrazy i obiekty zawierają przedstawienia widoków dawnego Gdańska oraz portrety gdańszczanek i gdańszczan. Największym z nich jest wspomniany obraz „Grosz Czynszowy” Antona Moellera z 1601 roku o wymiarach 124 x 500 cm. Najmniejsze obrazy to „Żuraw nocą”  Arthura Bendrata z 1901 roku o wymiarach 29,5 x 19 cm i portret konny Fryderyka II Hohenzollern na płycie mosiężnej o wymiarach 18,8 z 13 cm. Konserwacji i digitalizacji zostaną poddane również obiekty zawierające miniaturowe portrety na kości słoniowej: tzw. „Portret pani Lengnich”  (9,8 x 7,8 cm) i „Portret Elżbiety Trosiener” (8 cm x 7 cm). 

Wizerunki obrazów zostaną udostępnione na portalu dziedzictwo-gdansk.pl pod koniec 2021 roku. Obecnie na stronie Muzeum Gdańska można zobaczyć 9116 kopii cyfrowych pocztówek, starych fotografii, wyrobów złotniczych oraz z bursztynu bałtyckiego, etykiet, rycin i dawnych map.