x
Image

Zostań Młodym Przyjacielem Domu Uphagena. Konkurs Muzeum Gdańska


Tegoroczna edycja organizowanego przez Muzeum Gdańska „23. Konkursu dla Dzieci” będzie inna od poprzednich i przeniesie się w świat wirtualnej wycieczki po wnętrzach zabytkowej mieszczańskiej kamienicy rajcy Jana Uphagena. W wirtualnej zabawie mogą wziąć udział całe klasy oraz koła zainteresowań skupiające uczniów klas I-IV szkół podstawowych. Wystarczy przesłać maila zgłoszeniowego na adres Działu Edukacji Muzeum Gdańska.

Johann Uphagen kupił kamienicę przy ul. Długiej 12 w 1775 r., przebudował ją i wyposażył. Na początku drugiej dekady XX w. powstało tu muzeum, które według relacji mieszkańców przedwojennego Gdańska było jednym z najciekawszych miejsc nie tylko na mapie ówczesnych atrakcji turystycznych, ale także ważnych ze względu na życie towarzyskie i społeczne miasta. W czasie II wojny światowej, w obawie przed zniszczeniem zabytków, niemieccy konserwatorzy ewakuowali wystrój i wyposażenie. Do tradycji muzeum powrócono w 1998 r. otwierając Muzeum Wnętrz Mieszczańskich.

Od tego czasu organizowany jest konkurs dla najmłodszych gdańszczanek i gdańszczan, a jego zwycięzcy zostają Młodymi Przyjaciółmi Domu Uphagena. Od 1998 r., włącznie z osobami już dorosłymi, liczba Przyjaciół powinna wynosić ponad 1500 osób, a dzięki tegorocznej edycji konkursu grono laureatów powiększy się o blisko 70 kolejnych...

Grupy uczniów, które udzielą poprawnych odpowiedzi na wszystkie z zadań, trafią do puli konkursowej. Z niej, pod koniec maja br. zostaną wylosowane trzy zespoły, które w drugiej połowie czerwca 2021 r. wezmą udział w finałowej zabawie, rywalizując o pierwsze, drugie i trzecie miejsce na podium.

Wszyscy zwycięzcy otrzymają dyplom Młodego Przyjaciela Domu Uphagena oraz nagrody. Fundatorem Głównej Nagrody dla uczniów zwycięskiej klasy jest Marszałek Województwa Pomorskiego. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska.

W konkursie mogą uczestniczyć klasy i koła zainteresowań, które zgłoszą swój udział, wysyłając zgłoszenie na adres e-mail: edukacja@muzeumgdansk.pl do wtorku, 4 maja 2021 r.