Image

Oddaj głos na Złotą Madonnę z Gdańska. II Etap konkursu Mocarze Sztuki


W zakończonym I etapie konkursu „Mocarze Sztuki” wyłoniono 10 najciekawszych zabytków z całej Polski, z których pięć doczeka się kompleksowej renowacji. Na podium listy znalazła się średniowieczna figura tzw. Złotej Madonny ze zbiorów Muzeum Gdańska. O tym, kto zostanie zwycięzcą drugiego etapu zadecydują głosy internautów.

Historia średniowiecznej figury z Ratusza Głównego Miasta 

Matka Boska z Dzieciątkiem, rzeźba pełnoplastyczna wykonana w drewnie lipowym, ze względu na liczne polichromie nazywana jest także Złotą Madonną. Została wykonana około 1430 roku w Gdańsku, a jej autor jest nieznany. W 1939 roku figura powróciła do wnętrza Bazyliki Mariackiej, przetrwała okres wojny, a w 1944 lub 1945 roku umieszczono ją w jednej z licznych składnic ewakuacyjnych. Po wojnie znajdowała się w rękach prywatnych. Próby odzyskania dzieła na drodze prawnej nie przyniosły rezultatu. 7 kwietnia 2004 roku Złota Madonna została zakupiona na publicznej aukcji przez Miasto Gdańsk, obiekt przekazano do Muzeum Gdańska. Obecnie miejscem eksponowania figury jest tzw. „Mały Krzysztof”, sala w Ratuszu Głównego Miasta.

Konkurs Mocarze Sztuki adresowany jest do muzeów z całej Polski, które zostały poproszone o wskazanie eksponatów wymagających przeprowadzenia prac konserwatorskich. Na podstawie rekomendacji ekspertów i decyzji Komisji Konkursowej, w pierwszym etapie wybrano dziesięć muzealiów, które przeszły do następnego etapu.

Muzealia wyróżnione w I etapie to:
 
  • Rzeźba Madonny z Dzieciątkiem, ok. 1430 r. - Muzeum Gdańska
  • Krakowski Strój Lajkonika (turban, kontusz, paski, ogłowie dla konia), XIX w. - Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
  • Malowidło Olejne z Kuczki - Muzeum Miasta Łodzi
  • Kwatera Ołtarza Szafiastego, ok. 1500 r. - Muzeum Okręgowe w Toruniu
  • Rzeźba św. Floriana, XVII w. - Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
  • Kilim ze znakami Kół Naukowych i Związków Studentów Politechniki Lwowskiej - Muzeum Kresów w Lubaczowie
  • Biblia, Inkunabuł, druk zwarty - Muzeum Warszawy
  • Asamblaż Władysława Hasiora „Czarny Krajobraz”, 1974 r. - Muzeum Tatrzańskie im. dra T. Chałubińskiego w Zakopanem
  • Komplet Mebli - Sekretarzyk z krzesłem - Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
  • Jaworowskie Skrzynie Wianne, przełom XIX i XX w. oraz lata 20-te – 30-te XX w. - Muzeum Kresów w Lubaczowie
Głosowanie internautów

Zwycięzców drugiego etapu wyłoni głosowanie internautów poprzez formularz internetowy. Ta część konkursu jest otwarta dla wszystkich osób, które chcą wspierać lokalne muzea w zachowaniu i konserwacji ich artefaktów. Każdy internauta może wskazać od jednego do pięciu obiektów. 5 muzealiów, które otrzymają największą liczbę oddanych głosów, uzyska dofinansowanie Fundacji na przeprowadzanie prac renowacyjnych.

Do kiedy: 11 czerwca 2023 (niedziela)
Uczestnicy: bez ograniczeń
Głosowanie: formularz internetowy Mocarze Sztuki