x
Image

Rusza III edycja konkursu na Gdański Ekodom


W środę, 17 maja, startuje tegoroczna edycja konkursu Gdański Ekodom 2023. Udział w nim może wziąć każdy, kto prowadzi swoje życie w idei less waste, ogranicza powstawanie odpadów w swoim gospodarstwie domowym i jest zameldowany w Gdańsku. Do wygrania trzy rowery górskie i zestawy ekologicznych gadżetów.

Na czym polega Konkurs?
Wystarczy do 16 czerwca 2023 r. przesłać swoją pracę konkursową. Może to być dokumentacja zdjęciowa z opisem lub filmik, ukazujący minimalizm praktykowany przez domowników. Chodzi o pokazanie działań, jakie na rzecz ochrony środowiska naturalnego i zrównoważonego rozwoju podejmują członkowie rodziny. Przedstawione w materiale praktyczne porady, powinny ukazywać proste sposoby na życie w idei less waste w gospodarstwie domowym, ale też poza nim np. w drodze do pracy, szkole, w podróży, na balkonie, czy w przydomowym ogródku.

Celem jest zaprezentowanie jak poprzez swoje decyzje i działania gdańszczanie, na co dzień dbają o środowisko i klimat. Im więcej takich praktycznych przykładów zostanie zaprezentowanych, tym lepiej! Istotne jest ukazanie sposobów na zminimalizowanie produkcji odpadów, jak również zaprezentowanie właściwego postępowania z tymi, które już powstały. 

Praktyczne porady i sposoby na życie less waste, co to oznacza?
Uczestnicy Gdańskiego Ekodomu rokrocznie pokazują wzorcowe i najczęściej wcale nie trudne działania, które każdy może wdrożyć w swoim domu z korzyścią dla środowiska. Jeśli:
 
  • pakujesz swoje zakupy do bawełnianej torby wielokrotnego użytku,
  • masz pomysły na ponowne wykorzystanie starych przedmiotów,
  • nie marnujesz jedzenia,
  • uprawiasz własne sezonowe warzywa w przydomowym ogródku,
  • angażujesz się społecznie, realizując ciekawe zielone inicjatywy,
  • używasz bidonu, zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach,
  • dojeżdżasz rowerem do pracy,
  • segregujesz odpady,
POCHWAL SIĘ TYM!

Nowy termin konkursu
Poprzednie edycje Konkursu organizowane były jesienią, jednak w tym roku po raz pierwszy Gdański Ekodom, wystartuje już w maju. Umożliwi to uczestnikom zaprezentowanie, jak kompostują, jak uprawiają własne zioła na swoich balkonach, albo sezonowe warzywa i owoce w przydomowych ogródkach. Udział w konkursie to również świetna okazja do nauki przez wspólną zabawę. 

Wyłonienie zwycięzców
Kapituła konkursowa oceniać będzie prace na podstawie określonych kryteriów. W pierwszej kolejności sprawdzona zostanie zgodność z wymaganymi parametrami technicznymi nadesłanych materiałów - ich formą i sposobem realizacji. Ogromne znaczenie ma ilość, jakość i praktyczność zaprezentowanych rozwiązań. Ważne jest, jak duży mają one wpływ na środowisko naturalne i w jakim stopniu przekładają się na ograniczenie powstawania odpadów. Nie bez znaczenia jest też sposób zaprezentowania tematu, czyli oryginalność oraz użyte materiały i rekwizyty. Pod uwagę brana jest też liczba miejsc wykorzystana do stworzenia materiału. Na tej podstawie wybrane zostaną najciekawsze, najbardziej kreatywne prace, a za 5 pierwszych miejsc przyznane zostaną nagrody.

Laureaci I, II i III miejsca otrzymają wysokiej klasy rowery górskie. Przewidziane są również nagrody niespodzianki i wyróżnienia.

Zgłoszenie do konkursu
Materiały konkursowe lub link do ich pobrania należy przesłać mailowo na adres: malwina.rekowska@gdansk.gda.pl podając w temacie wiadomości: „Zgłoszenie do konkursu - Gdański Ekodom 2023” i dopisując imię i nazwisko uczestnika.

Przypominamy termin nadsyłania zgłoszeń upłynie 16 czerwca 2023. Gorąco zapraszamy do udziału! Laureatów i najciekawsze przykłady „Eko Domów” ogłosimy w lipcu.

Formularz zgłoszeniowy
Regulamin konkursu dostępny tutaj