Image

Szlak Lwa Heweliona

Gdańskie wędrówki z lwem Hewelionem to zabawa nie tylko dla najmłodszych! Małego wesołego lwa z torbą pełną ciekawych miejskich opowieści znaleźć można w różnych punktach Gdańska.

Hewelion jest bohaterem szlaku turystycznego, który zainicjowała i rozwija Gdańska Organizacja Turystyczna. Atrybuty kolejnych napotykanych Hewelionów nawiązują do miejsc, w których je znajdziemy i historii, które mają do przekazania. Autorem odlanych z brązu lwów jest gdański artysta Tomasz Radziewicz.

Jak to działa

Szlak turystyczny Gdańskiego Lwa Heweliona posiada bezpłatną aplikację mobilną iLeo. Pobierając ją na jeden z dwóch systemów operacyjnych (iOS lub Android) i włączając funkcję Bluetooth w telefonie, użytkownik otrzymuje szereg ciekawych informacji od małego lwa. Jak to możliwe? Po zbliżeniu aparatu do każdej z rzeźb Heweliona, na ekranie telefonu wyświetla się komunikat w formie tekstu oraz pliku audio, poprzez które lew opowiada historię danego miejsca. Narracja prowadzona jest w taki sposób, by najmłodsi odbiorcy zdobyli jak najwięcej cennych informacji o Gdańsku.

Gdzie szukać lwów

Dotychczas Hewelion odwiedził już ZOO, Stadion Gdańsk, molo w Brzeźnie, Gdańskie Centrum Informacji Turystycznej, Port Lotniczy Gdańsk, Centrum Hewelianum, Wielki Młyn, Ołowiankę, Długie Pobrzeże i Gdański Teatr Szekspirowski.

1. Gdański Ogród Zoologiczny

Oliwskie ZOO to doskonałe miejsce na pełen przygód długi spacer w leśnych plenerach. Hewelion, którego tu spotkacie, jest już gotowy na nowe wyzwania: w plecaku niesie sprzęt i prowiant niezbędne na długie wędrówki – wy również nie zapomnijcie się przygotować!

Z Kartą Mieszkańca możecie raz w roku odwiedzić gdańskie ZOO bezpłatnie.

2. Polsat Plus Arena Gdańsk

Stadion Polsat Plus Arena Gdańsk dobrze znany jest kibicom piłki nożnej. I to nie tylko dlatego, że gościł u siebie 4 mecze mistrzostw Euro 2012, ale również ze względu na charakterystyczną bursztynową bryłę. Nie bez powodu stojący w pobliżu Hewelion ściska pod pachą sportowe buty (czyżby wracał z treningu?), a w wyciągniętej łapce trzyma bryłkę bursztynu, w którą wpatruje się z prawdziwie lwią intensywnością.

Z Kartą Mieszkańca możecie raz w roku zwiedzić Stadion bezpłatnie.

3. Gdańskie Centrum Informacji Turystycznej

Będąc w Gdańsku warto odwiedzić Gdańskie Centrum Informacji Turystycznej na Długim Targu, które jako pierwsze na Pomorzu zdobyło 4 gwiazdki świadczące o najwyższym standardzie świadczonych usług. W tym miejscu turyści z Polski i zagranicy uzyskają kompleksową informację o mieście i regionie, dokonają zakupu Karty Turysty oraz interesujących wydawnictw dotyczących Gdańska, a także wypożyczą Audioguide. Hewelion, którego tu spotkacie ściska w łapkach serduszko WOŚP, które w 2016 r. ufundował Pan Arkadiusz Gniewskowski.

4. Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy

Aż trudno to sobie dzisiaj wyobrazić, ale jeszcze kilkanaście lat temu mało kto w Polsce mógł sobie pozwolić na podróż samolotem. Loty były kosztowne, a połączeń znacznie mniej niż obecnie. Na szczęście dla nas, pasażerów, sytuacja się zmieniła: teraz niebo stoi przed nami otworem, a nasz – ukrywający się pod czapką pilotką – Hewelion wzbija się w przestworza nie czekając nawet na samolot!

5. Hevelianum

Hevelianum za pomocą interaktywnych i multimedialnych wystaw oraz innowacyjnych działań edukacyjnych zachęca do poszerzania wiedzy. Okoliczny Hewelion czuje się tu jak u siebie – w końcu jego ojcem chrzestnym i patronem Hevelianum jest wielki gdański astronom, Jan Heweliusz, za którego przykładem mały lew mierzy rozkład gwiazd i badawczo przygląda się niebu.

Z Kartą Mieszkańca możecie raz w roku odwiedzić Hevelianum bezpłatnie.

6. Wielki Młyn

Wielki Młyn nie tylko z nazwy jest wielki – to największy zakład przemysłowy średniowiecznej Europy. Wybudowano go na przełomie XIV i XV w., a działał nieprzerwanie aż do 1945 r. Stojący w pobliżu budynku Hewelion ma dziś na sprzedaż ostatni worek mąki przemielonej przez młyńskie koła i – jak przystało na prawdziwego biznesmena – zanim go sprzeda, pieczołowicie oblicza na tablecie jego wartość. Czy znajdą się chętni?

7. Ołowianka

Położona w centrum historycznego Gdańska Ołowianka przez lata zdawała się pozostawać nieco na uboczu głównych szlaków turystycznych, ale w ostatnim czasie to się zmienia – spacer na Ołowiankę po prostu trzeba odbyć! Coraz więcej turystów przybywa do Gdańska drogą wodną i cumuje swoje jachty na Nowej Motławie. Czyżby i Hewelion przechadzający się po okolicy w marynarskim stroju i z wiosłem nonszalancko przerzuconym przez ramię zamierzał dokądś popłynąć?

8. Molo w Brzeźnie

Opowieść o molo zacznijmy od opowieści o samym Brzeźnie – pierwszym gdańskim kąpielisku, które zbudował dr Jean Haffner. Gratulujemy spostrzegawczości. jeśli skojarzyliście jego nazwisko z Sopotem – po tym jak w 1808 r. Haffner otworzył kąpielisko w Brzeźnie, podobne zbudował w „Sopotach” (tak niegdyś nazywano sąsiada Gdańska). Hewelion, którego spotkamy niedaleko wejścia na molo, trzyma w łapce perłę, a stoi na trójzębie, który powinniście kojarzyć z innej gdańskiej figury: podobny trzyma w ręce bóg mórz Neptun, który zdobi fontannę na Długim Targu.


9. Restauracja Gdański Bowke

Na pierwszy rzut oka typowy gdański bowke i Hewelion nie mają ze sobą wiele wspólnego: ten pierwszy był portowym hultajem, który na chwiejnych nogach i z ciężką głową przemierzał nadmotławskie ulice; nasz Hewelion zaś z natury jest raczej spokojnym lwem i zamiast swady szuka miejskich przygód. Okazuje się jednak, że jest w Gdańsku coś, co może te dwie – tak różne przecież! – postacie zbliżyć: mowa o miłości do bursztynowego trunku, z którego od wieków słynie miasto, a którego pełen kufel wstydliwie ukrywa za plecami nasz lew…

10. Galeria Madison

Hewelion - Burmistrz znajduje się na placu nieopodal głównego wejścia do centrum handlowego. Swym wyglądem i atrybutami nawiązuje do historycznej funkcji burmistrza. Miejsce posadowienia 50cm figurki nie jest przypadkowe. Jak wynika bowiem z badań archeologicznych, przeprowadzonych w latach 1999-2000 u splotu ulic Heweliusza i Rajskiej, najprawdopodobniej w tym miejscu, znajdował się w XIII wieku drewniany budynek ratusza.

11. Brama Wyżynna

Wchodząc do jej wnętrza znajdziemy naszego lwa. Hewelion nawiązuje ubiorem i atrybutami do postaci i bohaterów utworów Szekspira. W artystycznym uniesieniu spogląda na czaszkę, niemal wypowiadając słynne “Być albo nie być”, w drugiej łapce trzyma zaś pióro.