Image

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku


18 listopada rozpoczął się w Gdańsku Jarmark Bożonarodzeniowy. Ten wyczekiwany, wyjątkowy czas, pełen uroku i przyjaznych chwil potrwa do 23 grudnia.

Na czas Jarmarku uliczki historycznego centrum Gdańska zamieniły się w świąteczne miasteczko. Klimatyczne dekoracje, stoiska z nietuzinkowymi produktami i bogaty program artystyczny, sprawią, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku to miejsce, w którym naprawdę mocno poczujemy świąteczny klimat! To wydarzenie stworzone dla wszystkich miłośników świątecznej atmosfery, zarówno dla mieszkańców Trójmiasta i okolic, jak i turystów z Polski i zagranicy.

Prezentów szukamy na Jarmarku!

Na jarmarku gości 155 stoisk oferujących niepowtarzalne upominki, dekoracje i smakołyki. To doskonałe miejsce, w którym można będzie znaleźć unikatowe pomysły na prezent. Miłośnicy ludowego rękodzieła znajdą drewniane dziadki do orzechów, wyroby z lnu i wełny, ręcznie dmuchane bombki, lampki, malowane anioły, biżuteria, świece naturalne i drewniane zabawki. Nie zabraknie też dekoracji z suszonych owoców, stroików, świątecznych ozdób i ceramiki artystycznej. 

Kuchnie świata na Jarmarku

Na smakoszy odwiedzających jarmark poza klasycznymi, świątecznymi przysmakami czekają potrawy kuchni z całego świata. W tym roku oferta jest szczególnie bogata, bo aż z 20 krajów, w tym kuchni japońskiej, tajskiej i krymsko-tatarskiej. Będzie można próbować dań rodem z Litwy, Niemiec, Węgier, Hiszpanii, Belgii, Grecji, Ukrainy, Włoch, Turcji i Polski. Poszukiwacze zimowych smaków mogą kosztować currywursty, churrosy, langosze, kurtosze, świąteczne pierogi i aromatyczne grzańce.

Wśród nowości kulinarnych pojawią się brioszki z lodem, chrupiące tofu, raclette, szaszłyki z krewetek, oscypki w tempurze, quesadillas, cynamonki i wegański bigos.

Mroźna zima niestraszna, gdy w zasięgu ręki gorące czekolady, doskonale dobrane mieszanki herbat, a dla pełnoletnich grzane wino z aromatycznymi przyprawami. Rozgrzewające napoje smakują najlepiej w jarmarkowym, kolekcjonerskim kubku, co roku w innym wzorze. Zachęcamy do zakupu kubeczków również dlatego, że część przychodu z ich sprzedaży będzie przekazana dla Hospicjum.

Niech zagrają Święta!

Program Jarmarku będzie składał się z bloków tematycznych. Zgodnie z tegorocznym hasłem „Niech zagrają Święta!” jarmarkowa scena zabrzmi różnymi rodzajami muzyki. Podczas cyklicznych koncertów „Jazowego Kolędowania” wystąpią znani trójmiejscy muzycy, podczas „Kolędowania na głosy” będzie można podziwiać niezwykły kunszt wykonania świątecznych piosenek i kolęd przez chóry, podczas „Radosnego Kolędowania” będzie można poczuć moc i energię młodych wykonawców,  a „Carillonowe Kolędowanie” nastroi nas nostalgicznie.

„Świąteczne Bajanie” to cykl wydarzeń dedykowanych najmłodszym. Spektakle teatralne (z udziałem tłumacza polskiego języka migowego), widowiska, świąteczne parady, wizyty św. Mikołaja, zimowe animacje czy codzienne otwieranie okienek kalendarza adwentowego. Ciekawostki z życia lasu, pogadanki i  pokazy ptaków drapieżnych, muzyka lasem malowana,  to tylko kilka atrakcji przygotowanych przez Pomorskich Leśników  w ramach „Świątecznej edukacji”.

W święta działamy razem!

Czas świąteczny skłania do integracji i działania dla wspólnego dobra. Tradycyjnie idea ta znajdzie swoje odzwierciedlenie również podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego. Potwierdzeniem, że w święta warto, a nawet trzeba pomagać, będzie m.in. akcja organizowana wraz z GPEC na rzecz Fundacji Hospicyjnej. Wykupienie biletu-cegiełki o wartości 25 zł umożliwi grupie maks. 3 osób wykonanie wyjątkowych zdjęć w śnieżnej kuli napędzanej rowerem. Na pamiątkę darczyńcy otrzymają bombkę ze zdjęciem z kuli. Pieniądze ze sprzedaży cegiełek w całości trafią do Fundacji Hospicyjnej. Podopiecznych Hospicjum wesprzemy także kupując oficjalne gadżety Jarmarku.Jarmark w Zbrojowni od 2 grudnia

Po przerwie, jarmark zawita ponownie w zabytkowych wnętrzach Wielkiej Zbrojowni ASP, gdzie został stworzony Artystyczny Zakątek. Będą tu mieli w czym wybierać wszyscy ceniący wartość i urodę artystycznego rękodzieła. Oferta będzie bardzo bogata, tu będzie można znaleźć unikatowe wyroby artystyczne i rękodzieło takie jak: drewniane szopki, kosmetyki naturalne, drewniane puzzle, ręcznie robione kartki świąteczne, drewniane modele, ręcznie robione latarenki i  obrazy.

W Zbrojowni, w „Świątecznej Pracowni” będą się odbywały  – warsztaty kreatywne dla dzieci, podczas których będzie można przygotować ozdoby i stroiki świąteczne, a także prezenty od serca – własnoręcznie zdobione świece czy leśną biżuterię. Po pracowicie spędzonym czasie będzie można odpocząć układając puzzle czy rozgrywając partyjkę w gry planszowe. Najmłodszych zapraszamy na seanse filmowe w Treflikowym kinie, a także na spotkania i zabawy z Treflikiem. Tutaj też będzie można wymienić się książkami w świątecznym bookcrossingu. Atrakcją Artystycznego Zakątku będzie też „Misiowa Brama” przygotowana we współpracy z firmą SMYK.

Jarmarkowe nowości!

W tym roku mamy wyjątkową premierę, po raz pierwszy zostaną zaprezentowane ożywione dziadki do  orzechów - „Państwo Orzechowscy”, ich charakterystyczne stroje wzorowane na mundurach żołnierzy Gdańskiego Garnizonu utrzymane są w stylistyce wizerunkowej jarmarku. Niestety nie mają jeszcze swoich imion i pewnie nie czują się z tym najlepiej. Mamy nadzieję, że dzięki wsparciu naszym jarmarkowych gości niebawem szybko się to zmieni.

Nowością na tegorocznym jarmarku jest również ogromny, świetlny napis „JARMARK”, który ustawiony w sercu Targu Węglowego będzie znakomitym miejscem do wykonywania pamiątkowych fotografii. Podobnie jak niezwykłe, anielskie skrzydła z Anielskiego Zakątku na ul. Tkackiej.

Po raz pierwszy w tym roku pojawią się nowe jarmarkowe gadżety: pyszne pierniki, aromatyczna kawa jarmarkowa i kolorowe magnesy. Wszystkie dostępne w bajkowym domku Gdańskiej Organizacji Turystycznej w sercu jarmarku.

Wyróżnikiem gdańskiego jarmarku jest kalendarz w Bramie Adwentowej. Jego tajemnice, codziennie od 1 do 23 grudnia odkrywają żołnierze Garnizonu Gdańskiego ku uciesze miłośników słodkości. W tym roku współorganizatorem Kalendarza Adwentowego i spotkania ze Świętym Mikołajem jest marka E. Wedel, która zadba o czekoladową, słodką zawartość okienek.

Głosujemy na Gdańsk!

Jarmark Bożonarodzeniowy postrzegany jest jako jeden z najpiękniejszych w Polsce. Jego bajkowa, świąteczna atmosfera urzeka mieszkańców Trójmiasta i turystów. W tym roku gdański jarmark po raz kolejny został nominowany w konkursie o tytuł „European Best Christmas Market. Głosy będzie można oddawać poprzez portal www.christmas.ebdest.in od 25 listopada do 8 grudnia 2022 r. (można oddawać jeden głos dziennie z jednego IP). W 2019 Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku, jako jedyny w Polsce, dzięki głosom internautów zajął trzecie miejsce!

Jarmark dla gości z zagranicy

Wyjątkowy klimat Jarmarku doceniają też turyści, których z roku na rok jest coraz więcej. Goście z zagranicy, chętnie korzystają z usług naszego oficjalnego przewoźnika Portu Lotniczego w Gdańsku.  Z myślą o zwiedzających na jarmarku działa prowadzony przez Gdańską Organizację Turystyczną Punkt Informacji Turystycznej.

Świetlne iluminacje

Jarmark Bożonarodzeniowy to coroczne wydarzenie, które jest jedną z inicjatyw miejskich odbywających się w ramach akcji „Odpalamy Święta w Gdańsku”. Iluminacje świetlne, będą ogólnodostępnymi atrakcjami w Gdańsku. Iluminacje świąteczne będą energooszczędne i odpowiadają obecnym normom energetycznym. Dodatkowo dzięki specjalnym systemom stale będzie monitorowany pobór energii.

Najważniejsze informacje:

Stoiska dostępne dla zwiedzających:
niedziela - czwartek 12.00-20.00, piątek - sobota 12.00-21.00
Jarmark Bożonarodzeniowy - 18 listopada-23 grudnia
Targ Węglowy, ulica Bogusławskiego, ulica Tkacka, Dziedziniec Forum
Jarmark Bożonarodzeniowy w Zbrojowni – 2-23 grudnia

Wszystkie informacje o jarmarku są na bieżąco dostępne na www.bozonarodzeniowy.pl