Image

Dzień bez samochodu z Kartą Mieszkańca


W czwartek, 22 września przypada Europejski Dzień bez Samochodu. To wydarzenie kończy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Tego dnia każdy posiadacz aktywnej Gdańskiej Karty Mieszkańca będzie mógł bezpłatnie podróżować komunikacją miejską w Gdańsku.

Europejski Tydzień Mobilności (dawniej Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu) jest obchodzony co roku w dniach 16-22 września. Kampania została zainicjowana w 2002 r. przez Komisję Europejską, a jej celem jest zachęcanie mieszkańców do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania np. jazdy na rowerze, czy też korzystania z komunikacji miejskiej.

Do 2021 r. z bezpłatnych przejazdów mógł korzystać jedynie właściciel lub współwłaściciel samochodu osobowego, na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu, teraz się to zmieniło. Aby w Europejskim Dniu bez Samochodu podróżować bezpałatnie wystarczy posiadać aktywną Kartę Mieszkańca, a więc z dodanym pakietem mieszkańca 2022. Pakiet kosztuje 1 zł i można go dodać na www.jestemzgdanska.pl po zalogowaniu na swoje konto lub w Centrum Obsługi przy al. Grunwaldzkiej 148 (obowiązkowa rezerwacja terminu wizyty na www.gdansk.pl/rezerwacja). Więcej o pakiecie mieszkańca tutaj.

Zarządzenie w tej sprawie podpisała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.