Image

Jak przedłużyć pakiet bezpłatnych przejazdów dziecku?


Po wrześniowym powrocie dziecka do szkoły warto dopilnować, by miało ono zaktualizowaną legitymację szkolną. Jest to o tyle istotne, że tylko wtedy można przedłużyć uprawnienie do bezpłatnych przejazdów na rok szkolny 2022/2023 dodane do Gdańskiej Karty Mieszkańca.

Legitymacja zaktualizowana, czyli jaka?

Na legitymacji szkolnej dziecka powinna znajdować się pieczątka z datą ważności do 30 września 2023 r. Tylko legitymacja z taką datą uprawnia do złożenia wniosku o pakiet bezpłatnych przejazdów na rok szkolny 2022/2023.

Zadbaj o to, by Karta Mieszkańca była aktywna

Zanim zaczniesz składać wniosek o pakiet bezpłatnych przejazdów dla dziecka, zadbaj o to, by zarówno Twoja Karta Mieszkańca, jak i Karta dziecka były aktywne. Bez tego wnioski nie zostaną rozpatrzone pozytywnie! W tym celu dodaj do Waszych kont pakiet mieszkańca 2022. Możesz to zrobić online na www.jestemzgdanska.pl lub stacjonarnie w Centrum Obsługi przy al. Grunwaldzkiej 148 (obowiązuje rezerwacja wizyt na www.gdansk.pl/rezerwacja). Pakiet kosztuje 1 zł i pozwala nie tylko na korzystanie z bezpłatnych przejazdów, ale zapewnia również szereg innych udogodnień (więcej dowiesz się tutaj).

Jak dodać pakiet bezpłatnych przejazdów 2022/2023?

Wniosek można złożyć online, dzięki czemu uniknie się, np. potencjalnych kolejek w punkcie obsługi w okresie wpływania zwiększonej liczby wniosków.
Aby dodać pakiet online:

1. Zaloguj się na swoje konto na stronie www.jestemzgdanska.pl 
UWAGA! Karta Mieszkańca dziecka musi być aktywna, dlatego zanim dodasz pakiet bezpłatnych przejazdów 2022/2023, najpierw dodaj sobie oraz dziecku pakiet mieszkańca 2022.
2. W zakładce Karty i Pakiety kliknij w prostokąt z imieniem osoby, której chcesz przedłużyć pakiet bezpłatnych przejazdów.
3. Kliknij w przycisk +Dodaj nowe pakiety.
4. Wybierz:
a) dzieci między 4. a 6. rokiem życia: dodaj 2022/2023 Roczny pakiet bezpłatnych przejazdów - pakiet zostanie automatycznie dodany do Karty Mieszkańca dziecka (pod warunkiem, że Ty oraz Twoje dziecko macie dodany pakiet mieszkańca 2022).
b) dzieci 7-letnie: dodaj 2022/2023 Roczny pakiet bezpłatnych przejazdów i wybierz, do jakiej placówki uczęszcza dziecko (przedszkole/zerówka lub szkoła). 
- jeśli dziecko uczęszcza do przedszkola/zerówki, należy przesłać skan zaświadczenia z placówki, do której dziecko uczęszcza lub skan pisemnego oświadczenia rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z informacją, do jakiej placówki uczęszcza dziecko wraz odręcznym podpisem rodzica lub opiekuna prawnego,
- jeśli dziecko uczęszcza do szkoły, należy przesłać skan dwóch stron ważnej legitymacji szkolnej dziecka (z pieczątką ważności do 30 września 2023). Wniosek zostanie zweryfikowany w ciągu 5 dni roboczych.
c) dzieci i młodzież między 8. a 24. rokiem życia: dodaj 2022/2023 Roczny pakiet bezpłatnych przejazdów, w polu "Wybierz uprawnienie" zaznacz "Uczeń 2022/2023" i prześlij skan lub zdjęcie dwóch stron uaktualnionej legitymacji szkolnej dziecka (z pieczątką ważności do 30 września 2023). Wniosek zostanie zweryfikowany w ciągu 5 dni roboczych.

Następnie możesz zostać poproszony o wgranie aktualnego zdjęcia dziecka, zgodnego z wymaganiami obowiązującymi fotografie do dowodu osobistego (zapoznaj się z nimi tutaj). Pamiętaj, że jeśli dodane zdjęcie nie umożliwia weryfikacji, ryzykujesz mandat.
Wniosek można również złożyć osobiście w Centrum Obsługi przy al. Grunwaldzkiej 148 (czynne od pon. do pt. od 8:00 do 18:00). Prosimy o zabranie ze sobą uaktualnionej legitymacji szkolnej (z pieczątką ważności do 30 września 2023) oraz zdjęcia zgodnego z wymaganiami obowiązującymi fotografie do dowodu osobistego (zapoznaj się z nimi tutaj). Uwaga! Wizyta w Centrum Obsługi jest możliwa tylko po uprzednim zarezerwowaniu terminu na www.gdansk.pl/rezerwacja lub telefonicznie pod numerem +48 58 300 06 59 (infolinia czynna od 09:00 - 17:00 od pon. do pt.).

Karta Mieszkańca ze zdjęciem a pakiet bezpłatnych przejazdów

Bezpłatne przejazdy SKM/PKM/POLREGIO nie przysługują dzieciom i młodzieży w przypadku korzystania z pakietu bezpłatnych przejazdów w ramach Karty Mieszkańca. Jeśli więc rodzic nie planuje zakupu płatnego biletu okresowego swojemu dziecku lub rodzina nie korzysta z Karty Dużej Gdańskiej Rodziny, nie ma konieczności, by wymieniać Kartę Mieszkańca dziecka na wersję ze zdjęciem. W przypadku korzystania z Karty Dużej Gdańskiej Rodziny zachęcamy do wymiany kart na wersję ze zdjęciem już teraz - więcej o tym przeczytasz tutaj.

Masz inne pytania? Zajrzyj do naszego działu FAQ lub skontaktuj się z nami!