x
Image

Jarmark św. Dominika już po raz 762!


Tu się kupuje, targuje, poszukuje skarbów i znajduje piękne kadry do pamiątkowych fotografii. Wokół słychać różne języki, mieszają się tradycje i obyczaje. Jest gwarnie i barwnie, prawie wszędzie coś się dzieje. Oto słynny na cały świat Jarmark św. Dominika! Jarmark rozpocznie się w Gdańsku w sobotę 23 lipca i potrwa do 14 sierpnia.

Jak to się zaczęło...

Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga roku 1260, kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Jarmark św. Dominika odbywał się corocznie przez kilka następnych wieków, stając się ważnym świętem dla miasta. Tę tradycję przerwała II wojna światowa. Powrócono do niej w 1972 roku. I to właśnie wtedy symbolem jarmarku stał się kogut.

Dziś uroczyste otwarcie Jarmarku obwieszcza światu specjalnie napisany hejnał, do którego każdego roku dopisywana jest kolejna nuta. I tak hejnał „starzeje się” razem z Jarmarkiem. W tym roku będzie miał 760 nut. W tak historycznej oprawie Prezydent Miasta przekazuje kupcom klucz do bram Gdańska.

Przeżyj niezapomniane!

Siłą jarmarku jest jego niepowtarzalny klimat i stragany pełne najróżniejszych towarów. Pośród nich znaleźć można przedmioty stare, rzadkie i zadziwiające, nie brakuje artystycznego rękodzieła i smakołyków z całego świata. Nie bez znaczenia jest fakt, że Jarmark odbywa się w przepięknej gdańskiej scenerii.

Jarmark św. Dominika przyciąga do Gdańska turystów z Polski i zagranicy. Główny motyw ich przyjazdu jest jeden: chęć przeżycia czegoś niezwykłego i niezapomnianego. A Jarmark te oczekiwania doskonale spełnia.

Tegoroczny program, jak zwykle, jest bardzo bogaty. Nie zabraknie licznych wydarzeń towarzyszących, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Pełen PROGRAM dostępny jest TUTAJ.


LOKALIZACJE:

ARTYŚCI I RZEMIEŚLNICY – Tkacka, Kołodziejska, Podmłyńska, Św. Ducha, Grobla I, Grobla III, Szeroka, Straganiarska, Rybackie Pobrzeże, Długie Pobrzeże, Zielony Most, Stągiewna, Szafarnia, Rajska
REGIONALNE PRZYSMAKI - Szeroka, Grobla IV, Szafarnia, Podmłyńska
GASTRONOMIA/FOOD COURT - Park Świętopełka, Szeroka, Grobla II, Targ Rybny, Ołowianka, Rajska
KOLEKCJONERZY - Długie Ogrody

STREFY PROGRAMOWE I ULICZKI TEMATYCZNE:

PRZYSTANEK RÓWNOŚĆ – Skwer Heweliusza / Rajska
PRZYSTANEK RADOŚĆ – Podwale Staromiejskie / Targ Rybny
PRZYSTANEK SMAKÓW – Skwer Świętopełka
PRZYSTANEK OŁOWIANKA POD ŻAGLAMI – Wyspa Ołowianka
ULICZKA POMORSKA – Szeroka (od Grobla II do ul. Tandeta)
ULICZKA LITEWSKA – Pańska 
ULICZKA POLSKICH PROJEKTANTÓW – Straganiarska


fot. archiwum MTG www.jarmarkdominika.pl