Image

Historie Gdańskich Dzielnic. Rusza zbiórka pamiątek


Muzeum Gdańska rozpoczyna zbiórkę fotografii i pamiątek związanych z historią Oruni, Starych Szkotów, Lipiec i Św. Wojciecha. Najciekawsze z nich będzie można zobaczyć na wystawie plenerowej oraz w publikacji z serii Historie Gdańskich Dzielnic. Pamiątki można przekazywać do 15 maja 2022 roku.

Opowieść o Gdańsku powstaje przy udziale mieszkańców

Historie Gdańskich Dzielnic to projekt Muzeum Gdańska, w ramach którego prezentowane są dzieje wspólnot lokalnych. Latem każdego roku prezentowana jest wystawa plenerowa, a w następnym interdyscyplinarna książka przygotowana przez naukowców, która opisuje najciekawsze wątki związane z przeszłością naszego miasta. W ramach projektu odbywają się również wykłady, spacery oraz spotkania. Do tej pory w ramach cyklu omówiono dzieje Chełma, Starego Przedmieścia, Nowego Portu, Siedlec oraz, w ostatnim roku, dzielnic Zaspa i Przymorze.

Najciekawsze z nich zostaną ukazane na wystawie plenerowej oraz w publikacji naukowej. W tej formie współpracy przy tworzeniu wystawy stałej właściciel przedmiotu jedynie użycza wizerunku przedmiotu i wiedzy z nim związanej.

Przekaż pamiątkę i zdjęcie do Muzeum

W ramach udziału w projekcie można także przekazać pamiątki do zbiorów Muzeum Gdańska, dołączając tym samym do jego elitarnego programu.

Szósta odsłona wystawy plenerowej Historie Gdańskich Dzielnic zostanie udostępniona latem 2022 roku w wybranych miejscach na terenie dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce.

Do kiedy: 15 maja 2022 (niedziela)
Jak?: kopie cyfrowe przedmiotów (skan / zdjęcie) wraz z krótkim opisem należy wysłać na adres mailowy
Kontakt: Rita Brzezińska, brzezinska@muzeumgdansk.pl; tel. 789 449 661
Uwagi: w projekcie należy zgłaszać przedmioty, które powstały do końca 1999 roku