Image

Pierwsze narodziny czerwonaków różowych (flamingów) i kariamy czerwononogiej w gdańskim ZOO


Wspaniałe nowiny z gdańskiego ZOO – po raz pierwszy w historii ogrodu urodziły się pisklęta czerwonaka różowego (flaminga) oraz kariamy czerwononogiej! Maluchy można obserwować z pomostu nad ptasim stawem.

Czerwonak różowy

Czerwonak różowy, zwany potocznie flamingiem, w naturze zamieszkuje ujścia rzek, zasolone laguny i mokradła Afryki oraz południowej Europy i południowo-zachodniej Azji. Ptaki te żyją w stadach, największe kolonie mogą liczyć nawet 40 000 osobników! Ich zakrzywione dzioby przystosowane są do odfiltrowywania z mułu pożywienia (skorupiaków, owadów i glonów). Dzięki zawartym w pokarmie związkom karotenoidowym pióra flamingów mają swoją piękną różowo-czerwoną barwę. 

Flamingi składają jaja, które naprzemiennie wysiaduje samiec i samica. Opieka nad pisklętami odbywa się we wspólnych „żłobkach”, w których gromadzą się wszystkie pisklęta w stadzie. 

Najmłodszy członek gdańskiego stada flamingów wykluł się 31.08.2021 r. Pierwsze dni spędził w gnieździe, które u czerwonaków ma charakterystyczny kształt kopczyka. Po sześciu dniach opuścił gniazdo i rozpoczął naukę pływania pod bacznym okiem rodziców.

Sukces ten zawdzięczamy liczebności stada, które w 2016 r. zostało powiększone o 5 samców. Ptaki przyjechały do Gdańska z Ogrodu Zoologicznego w Odense w Danii.

Kariama czerwononoga

Kariama czerwononoga, zamieszkuje trawiaste obszary Ameryki Południowej. Potrafi latać, jednak woli chodzić na swoich długich nogach, doskonale również biega. Jej pokarmem najczęściej stają się  owady, żaby, drobne gryzonie, a nawet węże. Dietę uzupełnia pokarmem roślinnym takim jak nasiona i owoce. 

Kariamy zachwycają wyglądem, uwagę obserwatora przykuwa czerwony dziób, a u jego nasady piękny, ułożony z piór wachlarz oraz wspaniałe długie rzęsy, wyróżniające się na tle niebiesko ubarwionej okolic oczu. Komunikują się za pomocą dźwięków przypominających gulgot lub histeryczny śmiech, które można usłyszeć w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym o poranku bądź wieczorem. Ptaki te składają jaja, które wysiadywane są zarówno przez samicę jak i samca. 

Pisklę kariamy pojawiło się na świecie 29.08.2021r. i po kliku dniach opuściło gniazdo, obecnie można obserwować, jak pod opieką rodziców zwiedza wybieg zewnętrzny.

Kariamy czerwononogie mają swój wybieg w sąsiedztwie kondorów, flamingi natomiast można obserwować na wyspie zamieszkałej przez ptaki wodne, znajdującej się w pobliżu wolier kariam.