Image

Zwiększono limit pasażerów w komunikacji miejskiej [AKTUALIZACJA]


AKTUALIZACJA 07.06.2021

Rozporządzeniem Rady Ministrów od niedzieli 6 czerwca 2021 r. rząd zwiększa dopuszczalne limity przewozu pasażerów do 75 proc. ogólnej liczby miejsc siedzących i stojących. Oznacza to, że pojazdami gdańskiej komunikacji miejskiej będzie mogło podróżować o 25 proc. więcej pasażerów, niż wcześniej. Zgodnie z rozporządzeniem, wolnych musi pozostać przynajmniej 25 proc. miejsc siedzących (czyli co czwarte).

Przypominamy, że nadal obowiązuje zasłanianie nosa i ust podczas podróży komunikacją miejską. Zalecane jest również zachowanie dystansu wynoszącego 1,5 m od współpasażera. 

Aktualne rozporządzenie będzie obowiązywało do piątku, 25 czerwca 2021 r.

Od soboty 15.05.2021 r. większa liczba pasażerów będzie mogła jednocześnie jechać autobusem lub tramwajem.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 06.05.2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od dnia 15.05.2021 r. do dnia 05.06.2021 r. „danym środkiem transportu albo pojazdem można przewozić w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi 100% liczby miejsc siedzących albo 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych”. Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku jako korzystniejszy wybrał wariant drugi.

Jak będę teraz wyglądać limity pasażerów?

Dla przykładu: do piątku 14.05.2021 r. tramwajem typu Pesa Jazz (o łącznej liczbie miejsc wynoszącej 214) jednocześnie podróżować mogą 64 osoby, a od soboty będzie to już 107 osób. Autobusem standardowym Mercedes Citaro (łączna liczba miejsc – 91) obecnie jechać może 27 osób, od soboty – 45. Natomiast autobusem przegubowym Mercedes Citaro G, który może pomieścić 141 osób, zamiast 42 pasażerów jak dotychczas, od soboty 15.05.2021 r. będzie mogło jednocześnie podróżować 70 osób.Zaktualizowane informacje na temat dopuszczalnej liczby pasażerów będą umieszczone na drzwiach pojazdów.

Nadal obowiązywać będzie strefa buforowa oddzielająca osobę prowadzącą pojazd od pasażerów. Nie będzie też możliwości zakupu karnetów biletowych. Prosimy o korzystanie z  automatów biletowych oraz aplikacji mobilnych. Lista biletomatów wraz z lokalizacją znajduje się tutaj.

Drzwi na przystankach wciąż będą otwierane  automatycznie (nie dotyczy to przystanków na żądanie).