Image

Międzynarodowa Noc Muzeów


Czekaliśmy na to dwa lata. Międzynarodowa Noc Muzeów nie mogła odbyć się rok temu, ale w tym ma trwać ... aż dwa dni - w sobotę i niedzielę, 15 i 16 maja. Poszczególne programy wydarzeń są skromniejsze, przygotowane w dwóch wersjach - na żywo i online. I chociaż te w realu ograniczają się najczęściej do zwiedzania zabytkowych wnętrz lub wystawy stałej, sam fakt, że planujemy znów wejść do muzeów i galerii budzi nadzieję, że normalność powraca.

Europejskie Centrum Solidarności
Pl. Solidarności 1
 
Europejskie Centrum Solidarności – opowiada historię nieodległej przeszłości, która ma wielki wpływ nie tylko na nasze polskie, ale i europejskie „dziś”. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego pod rządami komunistów zawiązała się opozycja? Jak działały podziemne drukarnie i stacje radiowe? Jaką cenę płacili ludzie, którym marzyła się wolność? - warto tu przyjść i obejrzeć wystawę stałą. 
To nowoczesna, interaktywna przestrzeń z niemal 1800 obiektami. Są wśród nich: Tablice 21 Postulatów Gdańskich wiszące podczas strajku w Sierpniu ’80 na bramie Stoczni Gdańskiej im. Lenina; przestrzelona kurtkę Ludwika Piernickiego, 20-letniego stoczniowca, ofiary Grudnia ’70; ale i cud myśli inżynierskiej – pelengator z antenką.
Na parterze dostępna będzie też wystawa czasowa SIERPIEŃ ’80. BEZ STRACHU, ALE Z ROZWAGĄ (wersja wirtualna ecs.gda.pl/sierpien-80)
 
15 i 16 maja, godz. 10.
Bilety 1 zł.
 
  • ECS ONLINE
miejsce | fb/ecsgdansk.pl, ecs.gda.pl
To oferta na wypadek, gdyby muzea w drugiej połowie maja nadal były zamknięte, ale pozostanie aktualna nawet wówczas, gdy ECS będzie mogło zaprosić gości do środka. Filmy można obejrzeć w domowym zaciszu.
 
  • ZAGADKI ARCHIWALNE
Za każdym archiwalnym obiektem kryją się historia, człowiek, wydarzenie. Mamy w archiwum ECS 175 metrów bieżących akt, 69 tys. fotografii, 5,5 tys. muzealiów oraz 656 obiektów artystycznych. Podczas NOCY MUZEÓW 2021 rozwikłamy dla Was zagadkę kilku z nich, m.in. sukni ślubnej, którą opozycjoniści przewieźli przez zachodnią granicę, a posłużyła nie pannie młodej, tylko do obalania systemu komunistycznego, a także pewnego plakatu z wyborów czerwcowych w 1989 roku, kuluary jego powstania mogą wprawić w osłupienie niejednego nastolatka, który sądzi, że technika nastała wraz z Internetem.
czas: 1 film – 1 minuta
 
  • ZENON MIROTA – PORTRETY STOCZNI | FILM DOKUMENTALNY
Człowiek legenda – od 1953 roku był zatrudniony w Stoczni Gdańskiej na etacie zakładowego fotografa, niemal 50 lat był kronikarzem życia olbrzymiego zakładu przemysłowego.
Jego dziełem jest nie tylko fotografia industrialna, dokumentująca pracę stoczni, ale i ikoniczne obrazy ludzi i obiektów. Zbiór ten stanowi nieocenione świadectwo świata, który już nie istnieje.
Dokument pt. „Zenon Mirota – portrety stoczni” wyprodukowało ECS, zrealizowali: Anna Maria Mydlarska i Piotr Tomaszkiewicz, autorem muzyki jest Marek Kuczyński.
Zdjęcia Zenona Miroty to największa kolekcja autorska w zbiorach ECS, liczy ponad 10 tys. fotografii obejmujących okres od połowy lat 50. XX wieku aż do początku nowego XXI wieku.
czas - 25 minut
 
  • STOCZNIA MOVIE | RELACJA
Szczególnie polecamy tę relację tym, którzy nigdy nie byli w ECS i niewiele wiedzą o Stoczni Gdańskiej. Prezentujemy obrazki z wydarzenia, które odbyło się w ECS w ramach NOCY MUZEÓW 2018. Urządziliśmy wówczas przegląd archiwalnych filmów o Stoczni Gdańskiej.
Ścieżka dźwiękowa – zespół Irka Wojtczaka.
czas - 3 minuty
 
  • FREE [NOT], Etiuda taneczna
Nie odwiedziłeś jeszcze nigdy ECS? To etiuda przede wszystkim dla Ciebie
taniec | Sayaka Haruna-Kondracka i Bartosz Kondracki, tancerze baletu Opery Bałtyckiej
muzyka | Beniamin Baczewski
koncept i opieka choreograficzna | Izabela Sokołowska-Boulton, Wojciech Warszawski (kierownik baletu)
realizacja filmowa | Piotr Tomaszkiewicz, Anna Maria Mydlarska
czas - 16 minut


Ratusz Głównego Miasta, oddział Muzeum Gdańska
ul. Długa 46/47
 
Zwiedzając Ratusz w Noc Muzeów dowiecie się, co ma on wspólnego z Antwerpią, Gotlandią, Wenecją, Gandawą, Krakowem, Sandomierzem albo Rzymem.
 
Gdański Ratusz był przez stulecia sercem miasta, a tutejsi rajcy starali się uczynić z niego perłę architektury jak przystało jednemu z najbogatszych miast Europy. Zatrudniali w tym celu znakomitych zagranicznych artystów i sprowadzali kosztowne elementy wyposażenia z odległych krain. Ratusz Głównego Miasta znajduje się na styku ulicy Długiej i Długiego Targu. Początki budowli sięgają późnego średniowiecza. Od połowy XIV w. do 1921 r. był on siedzibą władz miasta. W gotycko-renesansowym obiekcie znajduje się jedna z najpiękniejszych sal renesansowych w Europie Północnej.

Ratusz zwiedzać możemy 15 i 16 maja od godz. 10.


Dwór Artusa, oddział Muzeum Gdańska
ul. Długi Targ 43/44
 
Dwór Artusa to jeden z najbardziej reprezentacyjnych zabytków położonych przy tzw. Trakcie Królewskim w Gdańsku. Część traktu stanowi Długi Targ położony nieopodal historycznego portu nad rzeką Motławą, resztę ulica Długa. W skład obecnego zespołu Dworu Artusa wchodzą: parter dwóch połączonych kamienic zwanych Starym Domem Ławy, właściwy Dwór Artusa oraz Nowy Dom Ławy. To wyjątkowe wnętrze, częściowo jest rekonstrukcją. Dotyczy to zarówno architektury jak i wyposażenia. Do wnętrza wróciły zachowane oryginalne zabytki, a brakujące są zastępowane rekonstrukcjami (elementy plastyczne) i wielkoformatowymi wydrukami (obrazy). Mają one dać wyobrażenie, jak wyglądało to wnętrze w przeszłości.
 
15 i 16 maja, godz. 10.
Bilety 1 zł.
 

Kuźnia Wodna w Oliwie, oddział Muzeum Gdańska
ul. Bytowska 1A

Kuźnia Wodna to zabytek dawnej techniki, największa i najdłużej pracująca z młotowni oliwskich. Funkcjonowała przez ok. 350 lat wykorzystując siłę spiętrzonych wód Potoku Oliwskiego. Kuźnia Wodna jest jeszcze zamknięta dla zwiedzających, ponieważ trwają prace adaptacyjne i inwestycyjne zabytku, ale podczas wydarzeń specjalnych można zwiedzać obiekt. 

15 i 16 maja, godz. 10. 
Bilet 1 zł.
 

Muzeum Poczty Polskiej, oddział Muzeum Gdańska
pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2
 
Na wystawie stałej można zobaczyć zdjęcia, dokumenty, elementy wyposażenia placówki pocztowej oraz rzeczy osobiste rozstrzelanych przez Niemców polskich cywilów, którzy 1 września 1939 r. bronili gmachu. Muzeum Poczty Gdańskiej, jako miejsce będące symbolem polskości w drugim Wolnym Mieście Gdańsku, gromadzi dokumenty drukowane, rękopiśmienne, ikonograficzne oraz eksponaty związane z obroną i uczestnikami obrony Poczty Polskiej 1 września 1939 roku, losami rodzin obrońców oraz  dokumenty i eksponaty przedstawiające dzieje i osiągnięcia Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, będące świadectwem kulturotwórczej roli polskich organizacji społecznych.

15 i 16 maja godz.10
Bilet 1 zł
 
 
Dom Uphagena, oddział Muzeum Gdańska
ul. Długa 12
 
Dom Uphagena oferuje zwiedzanie swoich wnętrz. Zwiedzanie Domu Uphagena to podróż w przeszłość. Można poznać życie codzienne bogatego mieszczanina w XVIII w. Wizyta zaczyna się w sieni z reprezentacyjnymi schodami i herbaciarni, później oglądamy elegancki salon, dużą jadalnię i małe saloniki, np. pokój muzyczny. Za małą jadalnią schodami udajemy się na parter – do pomieszczeń gospodarczych.
 
15 i 16 maja od godz. 10

 
Wartownia nr 1 na Westerplatte, oddział Muzeum Gdańska
 
W czasie całego okresu walk o Westerplatte Wartownia nr 1 była kluczowym punktem polskiej obrony. Bryła budynku, choć rażona odłamkami pocisków i kulami cekaemów, pozostała nieuszkodzona. Z dawnych obiektów polskiej placówki na Westerplatte, do dziś zachowała się Wartownia nr 1 (jako jedyna udostępniona dla zwiedzających), Wartownia nr 4, budynek dawnej elektrowni, 2 magazyny amunicyjne (znajdują się dziś na terenie zajętym przez wojsko) oraz ruiny budynku koszar.


Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
ul. Mariacka 25/26
 
Muzeum podczas dwóch dni weekendu zaprosi do bezpłatnego zwiedzania swoich pięciu stałych wystaw: „Pradzieje Pomorza Gdańskiego”, „Z bursztynem przez tysiąclecia”, „Schorzenia ludności prahistorycznej na ziemiach polskich”, „1000 lat Gdańska w świetle wykopalisk”, „Tajemnice Doliny Nilu. Sudan. Archeologia i Etnografia”. 
Obowiązują limity dotyczące liczby zwiedzających – 45 osób w całym budynku (15 osób na jednej kondygnacji).
 
 
Piwnica Romańska, oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku
pl. Dominikański 1
  
Podczas Nocy Muzeów zwiedzać będzie można wystawę stałą „Najstarsze dzieje Kępy Dominikańskiej”, która prezentowana jest w niepowtarzalnej scenerii odrestaurowanych piwnic romańskich – najstarszym zachowanym wnętrzu w Gdańsku. Na wystawie ukazano wyniki wieloletnich prac wykopaliskowych, których efektem było odkrycie reliktów XIII-wiecznej architektury, położonych pod placem Dominikańskim, a także osady i cmentarza użytkowanego od X do XIX w. By jak najlepiej zaprezentować odkryte relikty, wykonane zostały specjalne animacje komputerowe. W sposób dynamiczny ukazują one zrekonstruowany (na podstawie badań archeologicznych, architektonicznych i źródłowych) wygląd budowli, z których do dziś zachowały się jedynie partie podziemne.
 
Zwiedzanie części ekspozycji prezentującej relikty odbywa się w formie swoistego spektaklu audiowizualnego. Poszczególne detale architektoniczne, w miarę przesuwania się zwiedzających, są pojedynczo podświetlane specjalnie zaprojektowanym kolorowym oświetleniem. Podświetlaniu towarzyszy komentarz merytoryczny lektora. Uzupełnieniem ekspozycji są zabytki odkryte w trakcie badań wykopaliskowych na placu Dominikańskim. Wystawa przygotowana jest w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej.
 
15 i 16 maja od godz. 10.


Pełna oferta Międzynarodowej Nocy Muzeów dostępna jest TUTAJ.