Image

Punkty szczepień masowych w Gdańsku


Hala sportowa GUMed, Ergo Arena, Stadion Gdańsk oraz Międzynarodowe Targi Gdańskie to miejsca, które zostały zgłoszone jako gdańskie Punkty Sczepień Masowych. Pełna przepustowość zaproponowanych punktów może wynieść nawet 50 tys. szczepień tygodniowo.

Największy punkt szczepień w hali GUMed

W związku ze spodziewanym zwiększeniem dostaw szczepionek przeciw COVID-19 do Polski, rząd zobowiązał samorządy do utworzenia Punktów Szczepień Masowych (PSM), które mają – obok punktów szczepień populacyjnych oraz węzłowo populacyjnych – uzupełnić mapę realizacji szczepień w całej Polsce. Władze Gdańska, we współpracy z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym oraz Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, zgłosiły gotowość utworzenia czterech PSM.

Mają to być punkty zlokalizowane w:
 
  • hali sportowej GUMed, Ergo Arenie,
  • na Stadionie Gdańsk,
  • w obiektach Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Największy punkt ma zostać utworzony hali sportowej GUMed.

Dzięki współpracy GUMedu, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego i pomocy Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska w najbliższych tygodniach na terenie hali GUMed ustawione zostaną specjalne boksy ogromnego centrum masowych szczepień.

Na terenie hali powstanie 25 stanowisk lekarskich i pielęgniarskich, na trybunach dla widzów osoby zaszczepione będą mogły poczekać przez 15-30 min po szczepionce. Na jednej zmianie w masowym punkcie szczepień będzie pracować 25 lekarzy, 30 pielęgniarek, zespół interwencyjny do zabezpieczania ewentualnych działań niepożądanych po szczepieniu, kilkunastu studentów i współpracowników - do sterowania ruchem, pomocy osobom potrzebującym, do rejestracji pacjentów. Będzie to około 50-60 osób na zmianie codziennie, bez niedziel. 

UCK kończy już rekrutację personelu do punktu szczepień masowych: pielęgniarek, młodych lekarzy, szpital prowadzi też szkolenia dla osób z innych zawodów medycznych, które będą chciały się zgłosić do pracy w punktach szczepień.