x
Image

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021


1 kwietnia w całej Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Podstawową formą udziału w spisie jest samospis internetowy. Uczestnictwo w Narodowym Spisie jest obowiązkowe, ale udział jest łatwy i nie wymaga wychodzenia z domu.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo na terenie Polski. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w nim jest obowiązkowy.

Spisz się sam – najprościej przez internet

Podstawową formą jest samospis w formule online. Można go dokonać bezpiecznie, bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem aplikacji internetowej dostępnej na stronie spis.gov.pl. Dostępne są formularze w j. polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

Potrzebujesz pomocy w spisie?

Jeżeli chcesz dokonać spisu osobiście, ale potrzebujesz pomocy w obsłudze interaktywnej aplikacji, Gminne Biuro Spisowe w Gdańsku zapewnia potrzebne wsparcie. W Urzędzie Miejskim przy ul. Nowe Ogrody 8/12 możliwy będzie bezpłatny dostęp do stanowiska komputerowego do przeprowadzenia samospisu internetowego.

Aby skorzystać z tej pomocy, wystarczy zarezerwować wizytę pod całodobowym numerem telefonu: 58 52 44 500 lub skorzystać z elektronicznej rezerwacji wizyty dostępnej na portalu gdansk.pl w zakładce rezerwacja.  

Na miejscu będą dostępni również pracownicy komunikujący się językiem migowym, aby pomóc w dokonaniu spisu osobom głuchym. Pytania do Narodowego Spisu Powszechnego 2021 zostały przetłumaczone na Polski Język Migowy i dostępne są tutaj.

Osobom starszym lub potrzebującym wsparcia, ale mieszkającym samotnie, które nie są w stanie samodzielnie dokonać samospisu przez internet, zalecamy dokonanie spisu poprzez infolinię spisową nr 22 279 99 99.

O co pytają w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021?

Zakres informacji zbieranych w spisie to: charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa, zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego. Lista pytań dostępna jest w dedykowanej zakładce na stronie spis.gov.pl.  

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 potrwa do 30 września 2021 r.