Image

Skończyłeś 60 lat? Zadbaj o zdrowie z Gdańską Kartą Mieszkańca i pakietem Trzeci Wiek w Zdrowiu

TRZECI WIEK W ZDROWIU!

program promocji zdrowego stylu życia kierowany do osób będących na emeryturze

Udział w programie pozwoli jego uczestnikom na bycie silniejszym i sprawniejszym dzięki dopasowanej do możliwości i ograniczeń aktywności fizycznej. Stworzy też szansę na nabycie wiedzy o procesie starzenia, prawidłowym odżywianiu, przyjmowaniu leków, nawiązywaniu prawidłowych relacji społecznych. Dopasowana aktywność fizyczna przyczyni się do poprawy stanu zdrowia oraz samopoczucia.

Udział w programie jest bezpłatny, przebiega w kilku krokach.
 1. Krok 1
  Wizyta indywidualna – ustalenie Planu Postępowania Zdrowotnego  9-12 lipca 2018

  Z każdą osobą, która się zgłosi zostanie nawiązany kontakt telefoniczny w celu umówienia się na pierwszą wizytę indywidualną, na której ustala się indywidualny Plan Postępowania Zdrowotnego w oparciu o informacje uzyskane podczas spotkania z pielęgniarką, dietetykiem, specjalistą aktywności fizycznej i psychologiem. Podczas wizyty indywidualnej uczestnicy otrzymują dokładny harmonogram 8 tygodni wykładów i ćwiczeń.

 2. Krok 2
  8 tygodni wykładów i ćwiczeń 16 lipca – 05 września 2018

  W okresie trwającym 8 tygodni, uczestnicy spotykają się 2 razy w tygodniu, w porze przedobiadowej:

  • pierwsze spotkanie obejmuje 1 godzinę wykładów i 1 godzinę ćwiczeń,
  • drugie spotkanie obejmuje 1 godzinę ćwiczeń.

  Wykłady są prowadzone przez specjalistów i wykładowców gdańskich uczelni, na co dzień pracujących z seniorami. Tematyka wykładów obejmuje zagadnienia z zakresu:

  • prozdrowotnego stylu życia
  • procesu starzenia się,
  • prawidłowego odżywiania,
  • aktywności fizycznej,
  • bezpieczeństwa i higieny życia, substancji psychoaktywnych, suplementów diety
  • stresu i relacji społecznych,
  • pierwszej pomocy i idei koperty życia,
  • relacji pacjent – lekarz.

  Dodatkowo uczestnicy programu w ramach wykładów spotykają się z przedstawicielem Regionalnego Centrum Wolontariatu, które zaprasza seniorów do współpracy i przedstawia możliwości wypełniania wolnego czasu na rzecz lokalnej społeczności a także umożliwia pozyskanie środków finansowych na realizację zajęć z klubach seniora.

  W czasie zajęć z aktywności fizycznej uczestnicy dowiadują się, jak w sposób dopasowany do ich możliwości i ograniczeń korzystać z ruchu w domu i na świeżym powietrzu. Zajęcia te mają charakter praktyczny. Przez pierwsze cztery tygodnie seniorzy poznają swoje możliwości i ograniczenia, są wprowadzani stopniowo do różnych form aktywności fizycznej, przez kolejne 4 tygodnie mają zajęcia z trenerami klubów fitness oraz szkół tańca.

 3. Krok 3
  Wizyta indywidualna – podsumowanie  10 – 13 września 2018

  Na koniec programu umawiana jest końcowa wizyta indywidualna - podsumowanie ośmiu tygodni edukacji i treningu ze specjalistami w tym samym składzie, jak podczas pierwszej wizyty, czyli z pielęgniarką, dietetykiem, specjalistą aktywności fizycznej i psychologiem. Każdy uczestnik programu będzie sam mógł stwierdzić jak udział w programie przyczynił się do zainicjowania pozytywnych zmian w jego stylu życia. Osoby, które wymagają dodatkowego wsparcia np. w rzuceniu palenia, leczenia depresji lub rozwiązaniu innych problemów są skierowane do instytucji nastawionych na pomoc w danym obszarze.

Niektóre opinie uczestników programu:

„Doskonałe wykłady pozwoliły wprowadzać zmiany w moim życiu, ćwiczę każdego dnia ranoi po południu, nie bolą mnie kolana ani biodra, jestem elastyczna i zadowolona z każdego dnia”

„Wspaniałe zestawienie, poprzedzone wykładem specjalistów ćwiczenia fizyczne, które doskonale wpływają na psychikę i sprawność fizyczną. Ja np. podniosłam się psychicznie po pogrzebach bliskich mi ludzi: męża i mamy.”

„Poznałam fantastyczne, pozytywnie nastawione do życia i do ludzi kobiety. Utrzymujemy stały kontakt telefoniczny, spotykamy się, wymieniamy doświadczeniami.”

„Zwracam uwagę na produkty żywnościowe i piję więcej wody”

Zgłoszenie do programu
Jeżeli skończyłeś 60 lat i jesteś zainteresowany udziałem w projekcie:
 1. zaloguj się na swoje konto na stronie www.jestemzgdanska.pl
 2. wejdź w zakładkę karty i pakiety
 3. kliknij w niebieski przycisk Dodaj nowy pakiet do swojej karty
 4. wybierz pakiet Trzeci Wiek w Zdrowiu
 5. Zaznacz wymagane zgody
 6. Kliknij w niebieski przycisk +dodaj pakiet
 7. Skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia pierwszej wizyty indywidualnej.
Obecny nabór trwa na program Trzeci Wiek w Zdrowiu w terminie od lipca do września, już niedługo uruchomimy kolejny pakiet na termin wrzesień - listopad!
Pakietem Trzeci Wiek w Zdrowiu zarządza:

Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia, ul. Kołobrzeska 61, Gdańsk – Przymorze Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń 530 824 707

Wykłady i ćwiczenia odbywają się w Domu Kultury „Młyniec”, ul. Pilotów 3, Gdańsk – Zaspa. Dojazd tramwajami 2, 4, 8, 11, Przystanek tramwajowy „Jana Pawła II”, SKM – stacja Gdańsk Zaspa (dojście pieszo zajmie 5 minut).