Image

Zakochaj się w Bibliotece Lawendowej


Przyprowadź do Biblioteki Lawendowej znajomą lub znajomego, który założy kartę, wypożyczy książkę i razem odbierzcie niespodziankę, którą Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku przygotowała z okazji pierwszych urodzin najmłodszej z filii.

Biblioteka Lawendowa to największa ofiara COVID 19 spośród 30 filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Ledwo zdążyła się otworzyć 31 stycznia 2020 roku, aby już w marcu z powodu pandemii zostać zamkniętą. To jednak nie oznacza, że przez miniony rok nic się tam nie działo.

Pandemia pokrzyżowała plany

Uroczyste otwarcie Biblioteki Lawendowej z udziałem prezydent Aleksandry Dulkiewicz oraz dyrektora WiMBP Jarosława Zalesińskiego miało miejsce 31 stycznia 2020. Padło wiele ciepłych słów. Niemal od pierwszego dnia pracownice biblioteki rozpoczęły rozeznawać potrzeby mieszkańców Jasienia. Planowane były m.in. lekcje biblioteczne, a także projekt poświęcony podcastom. To wszystko musiało poczekać na lepsze czasy, ale warto podkreślić, że Biblioteka Lawendowa dobrze odnalazła się w lokalnym środowisku.

Radość wśród mieszkańców

Z pewnością na dobrą opinię wpływ ma księgozbiór Biblioteki Lawendowej. To ponad osiem tysięcy książek oraz 800 audiobooków. Do tego biblioteka udostępnia prasę m.in.: tygodniki i miesięczniki, które chętnie wypożyczali czytelnicy. Przed pandemią można było także napić się kawy i spokojnie porozmawiać z ekipą biblioteczną o książkach.

Urodzinowe 366 niespodzianki

Z okazji urodzin najmłodszej filii Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku przygotowała dla Czytelników 366 niespodzianek! Jak je zdobyć? Trzeba przyprowadzić do Biblioteki Lawendowej (ul. Lawendowe Wzgórze 5) osobę, która nie jest jeszcze zapisana do żadnej z filii WiMBP w Gdańsku, a która zapisze się do biblioteki. Zarówno na nią jak i na osobę, która ją przyprowadziła czeka niespodzianka. Książki, torby biblioteczne, kubki, kalendarze, gry „Mistrz bajek”, zakładki do książek… Wszystko to przypadnie Czytelnikom do… serca. Tak jak znaczki „Chodzę do biblioteki”, które otrzymają osoby, które w lutym wypożyczą książkę (znaczki będą rozdawane do wyczerpania zapasów). 

Odwiedź w lutym i zakochaj się w Bibliotece Lawendowej! 
Akcja trwa do wyczerpania nagród niespodzianek.


Dobre wyposażenie

Biblioteka Lawendowa dysponuje 140-metrową przestrzenią podzieloną na dwie sale. Pierwsza z nich pełni funkcję czytelni. Druga jest przeznaczona dla młodzieży. W obu oczywiście znajdziemy regały z książkami. Popularność Biblioteki Lawendowej odzwierciedlają także liczby.

Biblioteka w oczach statystyk

W 2020 roku zarejestrowało się 1836 osób. Najlepszym miesiącem w dotychczasowej działalności placówki był październik 2020. Wówczas odnotowano 1986 wypożyczeń książek, a bibliotekę odwiedziło 1171 osób. Spośród quizów w aplikacji Kahoot największą popularnością cieszył się ten z „Misia” filmu Barei. Zgromadził 125 uczestników. 

Co czytają na Lawendowej?

Dorośli czytelnicy filii najchętniej wypożyczali książki autorów: Remigiusza Mroza, Wojciecha Chmielarza, Camilli Lackberg, Katarzyny Michalak, Lucindy Riley. Co za tym idzie, najpopularniejsze tytuły, które są wypożyczane w Bibliotece Lawendowej, należą do wyżej wymienionych: „ Nieodnaleziona” (Mróz); „Wyrwa” (Chmielarz); „Srebrne skrzydła” (Lackberg); „Marzycielka” (Michalak) oraz „Siostra słońca” (Riley).
Do najchętniej wypożyczanych autorów dziecięcych i młodzieżowych zaliczają się: Martin Widmark (seria Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai oraz cykl o Nelly Rapp); Zofia Stanecka (seria o Basi); Andrzej Maleszka (cykl Magiczne krzesło); Robin Stevens (seria Zbrodnia niezbyt elegancka) oraz Jean Roba (komiksy o Ptysiu i Billu). Najdłużej przetrzymywaną książką okazała się „Kilka godzin do szczęścia” Romy Fiszer.

Godziny otwarcia Biblioteki Lawendowej: 

Poniedziałek: 11:00-19:00  
Wtorek: 11:00-19:00 
Środa: 9:00-15:00
Czwartek: 11:00-19:00    
Piątek: 11:00-19:00    
Sobota: nieczynne    
Niedziela: nieczynne

Dane kontaktowe: 
ul. Lawendowe Wzgórze 5
80-175 Gdańsk 
tel. 58 506 56 73
e-mail: bibliotekalawendowa@wbpg.org.pl