Image

Dozowniki do dezynfekcji rąk pojawią się w gdańskich autobusach i tramwajach


W gdańskich tramwajach i autobusach w ramach testów zostaną zamontowane dozowniki z płynem odkażającym dłonie. Jeśli rozwiązanie zostanie zaakceptowane przez podróżujących, a co za tym idzie pasażerowie będą korzystać z dozowników, zostaną one zamontowane we wszystkich pojazdach miejskiej spółki GAiT.

Urządzenia z płynem do dezynfekcji rąk stały się stałym elementem wyposażenia w urzędach, sklepach czy restauracjach. W kilku polskich miastach - m.in. w Szczecinie, Poznaniu czy Białymstoku - dozowniki z płynem odkażającym zamontowano też w pojazdach komunikacji miejskiej. Pomysł ten spodobał się władzom Gdańska.

Za wykonanie zadania odpowiedzialna będzie miejska spółka GAiT. Dokładny termin montażu urządzeń nie jest jeszcze znany. Pierwsze testowe dozowniki powinny zostać zamontowane w najbliższych tygodniach.

- Dezynfektory będą dodatkowym rozwiązaniem, o bezpieczeństwo naszych pasażerów dbamy każdego dnia - dodaje Maciej Lisicki, prezes GAiT. - Codziennie przeprowadzamy wzmożoną dezynfekcję naszych pojazdów. Pojazdy wietrzone są na przystankach, drzwi otwierane są automatyczne, bez konieczności wciskania przycisków przez pasażerów. W pojazdach emitowane są komunikaty głosowe przypominające o obowiązku zasłaniania ust i nosa, w naszych pojazdach prowadzimy także kampanię informacyjną przypominającą o obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz promującą bezpieczną metodę zakupu biletów w aplikacji mobilnej. 

GAiT w swoich zasobach posiada ponad 300 pojazdów. Gdyby w każdym z nich zamontowano jeden dozownik, koszt inwestycji wyniósłby ok. 100 tys. zł.


Foto: ZTM w Gdańsku.