Pobierz aplikację
apple app store google play store huwaweii app gallery
2025-03-11

Szkło do szkła! Zasady segregacji, które warto znać

Szkło to jeden z niewielu surowców, który może być przetwarzany wielokrotnie, nie tracąc przy tym swoich właściwości. Niestety, mimo rosnącej świadomości ekologicznej, wciąż popełniamy błędy w segregacji tych odpadów. Właściwe postępowanie ze szkłem może znacząco wpłynąć na ochronę środowiska, zmniejszenie zużycia surowców naturalnych oraz oszczędności w gospodarce odpadami.

Jak poprawnie segregować szkło?

Czyste Miasto Gdańsk przygotowało kampanię edukacyjną, która ma przybliżyć mieszkańcom zasady poprawnej segregacji szkła. Jej celem jest pokazanie, jak ten cenny surowiec może zostać ponownie wykorzystany w procesie recyklingu oraz jakie konsekwencje niesie za sobą niewłaściwe postępowanie z tą frakcją.

Do zielonego pojemnika powinno trafiać wyłącznie szkło opakowaniowe, czyli butelki szklane po napojach oraz słoiki. Ważne jest, aby szkło było opróżnione z zawartości, jednak nie ma potrzeby jego mycia. Odpady szklane należy wrzucać luzem, bez używania plastikowych worków, które zanieczyszczają surowiec.

Nie wszystkie rodzaje szkła nadają się do recyklingu. Szkło żaroodporne, lustra, szyby oraz szkło okularowe ze względu na inny skład chemiczny, oraz właściwości nie powinny być wrzucane do pojemników zielonych. Taki rodzaj szkła należy wrzucić do pojemnika czarnego lub szarego, gdzie gromadzone są odpady resztkowe. Z kolei szyby okienne należy oddać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Stracony surowiec

Szkło trafia do Zakładu Utylizacyjnego w dwóch formach. W odpadach resztkowych i z tego strumienia można odzyskać maksymalnie 10% szkła, także w większości jest to niestety surowiec stracony. Dostępna technologia pozwala jedynie na manualne wysortowanie opakowań szklanych ze strumienia odpadów resztkowych. Niestety jest to najmniej skuteczna metoda odzysku szkła na instalacji sortowniczej.

Pozostałe szkło pochodzi z selektywnej zbiórki, z zielonego pojemnika. Ponad 5 procent z około 15 tysięcy ton trafiających rocznie do Zakładu Utylizacyjnego selektywnie zbieranych opakowań szklanych, stanowią różnego rodzaju zanieczyszczenia, głównie foliowe siatki i worki, które trudno usunąć w trakcie doczyszczania surowca.

Przetwarzanie frakcji szklanej

Kiedy szkło opakowaniowe bez korków i zakrętek oraz worków, trafia do zielonego pojemnika na odpady segregowane, zostaje poddane recyklingowi. Proces ten rozpoczyna się od transportu zebranych odpadów do zakładów recyklingowych, gdzie szkło jest sortowane i oczyszczane z zanieczyszczeń. Następnie szkło jest kruszone na drobne kawałki, zwane stłuczką szklaną i poddawane dalszemu oczyszczaniu. Oczyszczona stłuczka trafia do pieców hutniczych, gdzie w bardzo wysokiej temperaturze jest przetapiana i formowana w nowe produkty.

Korzyści z recyklingu szkła

Proces recyklingu szkła niesie za sobą wiele korzyści ekologicznych i ekonomicznych. Przetworzenie 1 tony stłuczki szklanej pozwala zaoszczędzić:
 
  • 30% energii w porównaniu do produkcji szkła od podstaw
  • 50% zużycia wody
  • 53% emisji CO2
  • 800 kg piasku, 250 kg sody oraz 180 kg wapienia

Dla porównania, aby wyprodukować 1 tonę szkła z surowców pierwotnych, potrzeba m.in. 680 kg piasku kwarcowego, 80 kg skaleni i wapienia oraz 181 kg dolomitu. To ogromne zużycie zasobów, które można znacząco ograniczyć dzięki recyklingowi.

Konsekwencje niewłaściwej segregacji

Niestety, wiele osób wciąż wyrzuca szkło do odpadów resztkowych. Część szkła, takie jak całe butelki lub słoiki, trafiająca do tej frakcji może być odzyskana i przekazana do recyklingu. Mimo to, szkło zbite i stłuczone z czarnego pojemnika nie trafia do recyklera, co powoduje jego utratę. To prowadzi do marnowania cennego surowca, który mógłby zostać ponownie wykorzystany. Ponadto recykling szkła jest znacznie tańszy niż produkcja szkła od podstaw, co przekłada się na oszczędności zarówno dla gospodarki, jak i dla środowiska.

Gdzie szukać informacji?

W przypadku wątpliwości dotyczących segregacji odpadów zachęcamy do skorzystania z aplikacji mobilnej Czyste Miasto Gdańsk, która oferuje funkcję „wyszukiwarki odpadów” oraz odwiedzenia strony www.czystemiasto.gdansk.pl. Zapraszamy także do śledzenia social mediów – Facebook i Instagram - na profilu Czyste Miasto Gdańsk, gdzie regularnie publikowane są treści edukacyjne na temat prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi i idei gospodarki o obiegu zamkniętym.