Image

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku


Od 24 listopada do 23 grudnia Jarmark Bożonarodzeniowy, czyli wydarzenie uznane za jedno z najpiękniejszych w Europie, będzie wprowadzać nas w piękny, przedświąteczny nastrój. W tym roku wszyscy Świętujemy w Gdańsku!

Jarmarkowe miasteczko ponownie przemieni Targ Węglowy, ul. Bogusławskiego, Tkacką oraz Zbrojownię w miejsca pełne przedświątecznej magii. Po raz pierwszy rozświetlony zostanie również Zespół Przedbramia. Od 24 listopada do 23 grudnia mieszkańcy Gdańska, Trójmiasta oraz turyści wypełnią je radosnym, świątecznym gwarem. To tradycyjne miejsce spotkań, poszukiwania oryginalnych prezentów oraz zimowych spacerów. Jarmark Bożonarodzeniowy stał się przedświąteczną wizytówką Gdańska, co potwierdził m.in. plebiscyt European Best Christmas Markets 2023. 48 tys. internautów wybrało go drugim najpiękniejszym w Europie.

Inspiracje i prezenty

Specjalna oferta rzemiosła i rękodzieła pojawi się na ponad 80 stoiskach – z czego 45 znajdzie się w Zbrojowni. Tam też swoją premierę będzie miała specjalna gablota – „Świąteczna skarbnica pomysłów”. Tam jarmarkowi wystawcy zaprezentują najciekawsze prezentowe inspiracje.

Świat smaków

Ponad 60 stoisk świątecznych wypełnią smaki różnych kuchni świata. Tak popularne podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego spotkania rodzinne czy towarzyskie będą mogły odbywać się przy potrawach z 17 krajów i regionów globu. Wśród nich znajdziemy m.in. kuchnie: polską, kaszubską, orientalną, krymsko-tatarską czy węgierską. Fani słodyczy nie przejdą obojętnie obok holenderskiech poffertjes, donutów, churrosów czy kurtoszy. Zwolennicy smaków wytrawnych, będą mogli wybrać pomiędzy: szprotkami w cieście, pieczonymi kasztanami, pierogami, langoszami czy raclettem.

Temperaturę podniosą gorąca czekolada czy różnego rodzaju napary herbaciane. Na smakoszy czekać będą grzańce korzenne, malinowe i pomarańczowe. Najlepiej smakują w oryginalnym kubku Jarmarku Bożonarodzeniowego, który nadaje się idealnie do wszystkich rodzajów napojów. A co najważniejsze, część przychodu z ich sprzedaży będzie przekazana dla Fundacji Hospicyjnej.

Zakątek Świątecznych Przygód z AmberSky

Nowością na mapie Jarmarku Bożonarodzeniowego 2023 jest Zakątek Świątecznych Przygód z AmberSky. To specjalne miejsce, gdzie zostały przygotowane dedykowane najmłodszym atrakcje: symulator VR Magiczne sanie św. Mikołaja, Gdańska Karuzela, Koło Widokowe na Ołowiance oraz nowość tego sezonu: spinnig coaster - Wirujące Beczki. Konstrukcja Wirujących beczek ma różną wysokość – tor zawija się w ósemkę, po której jadą wagoniki - beczki. Wagoniki dodatkowo wirują wokół własnej osi z różną prędkością, w zależności od liczby pasażerów i ich wagi, co sprawia, że każda podróż jest nieprzewidywalna, ekscytująca i dostarcza nowych wrażeń. W przedświątecznej bieganinie warto znaleźć czas na chwile radosnego zapomnienia i zabawy w gronie rodziny i przyjaciół. Jeden wspólny bilet ułatwi skorzystanie z wszystkich atrakcji.

Warsztaty dla najmłodszych oraz Dzień Mieszkańca

W Artystycznym Zakątku w Zbrojowni znajdzie się Pracownia św. Mikołaja, w której odbędą się świąteczne warsztaty dla szkół podstawowych i przedszkoli. W programie spotkanie z Mikołajem, świąteczne stroiki i atrakcja z Zakątka Świątecznych Podróży z Ambersky. Więcej informacji na bożonarodzeniowy.pl

12 grudnia zapraszamy na Dzień Mieszkańca osoby zamieszkujące Śródmieście – dla sąsiadów Jarmarku zostały przygotowane ciekawe warsztaty i niespodzianki - obowiązywać będą elektroniczne zapisy. Zapraszamy posiadaczy Gdańskiej Karty Mieszkańca.

Jarmark pomaga

Jak co roku Jarmark Bożonarodzeniowy zaprasza do udziału w akcjach specjalnych i charytatywnych. Wśród nich znajdzie się „Świąteczna szafa”, która będzie służyła do wymiany zabawek – akcja toycrossing. W Zbrojowni pojawi się znany już wszystkim regał do bookcrossingu, w ramach akcji organizowanej we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną.

Grupa GPEC wspólnie z Amberexpo będzie zbierać środki dla Fundacji Hospicyjnej. W zimowym domku Grupy GPEC będzie można zakupić bilety, z których wpływ zostanie przekazany dla podopiecznych Fundacji. Wejściówki będą uprawniać do uruchomienia „Magii Świąt” jednym guzikiem. Pomogą w tym ogromnych rozmiarów elfy, które również zapozują w pięknej świątecznej scenerii do pamiątkowego zdjęcia.

W Zbrojowni ponownie powstanie „Misiowa Brama” Smyka. Na zakończenie Jarmarku, przy zakupie kubków jarmarkowych będzie można adoptować misia. Środki z zakupu kubeczków będą przekazane dla podopiecznych Hospicjum.

Organizatorzy Jarmarku dołączyli także do akcji Boże Narodzenie z Ukrainą, która jest realizowana na 30 europejskich jarmarkach, wspierając fundację Faina.ua

Odpalamy Święta!

Odpalamy Święta w Gdańsku! Lubiana i ceniona akcja powraca. Rozświetli jeszcze więcej miejsc niż przed rokiem dzięki ponad 150 iluminującym figurom, które będzie można podziwiać w 9 lokalizacjach Gdańska od 5 grudnia 2023 roku do 2 lutego 2024 roku.

Tutaj także nie zabraknie nowości. Po raz pierwszy w Parku Oliwskim pojawią się pływające lilie. Na promenadzie w Brzeźnie znajdzie się szeroka na niemal 8 metrów Suwnica portowa, której patronem jest Zarząd Portu Gdańsk. Towarzyszyć jej będą znane wcześniej, wysokie na 11 i 12 metrów dźwigi stoczniowe. Na ul. Tkackiej przystanie konik na biegunach. Przez Bramę z motywem roślinnym przejdziemy przy Zbrojowni, a w Parku Oruńskim znajdziemy Latarniowce oraz rozświetlony Mostek. Już przy wejściu powita nas tam Iluminacja bramy, która pojawi się również w Parku Kuźniczki. Na Skwerze Ruchu Młodej Polski stanie wysoki na 6 metrów Carillion, Drogę do Wolności rozświetli napis Solidarność, Rybackie Pobrzeże #GDN, a Skwer Stogi ozdobi Choinka BalticHub. Na czas Jarmarku uliczki historycznego centrum Gdańska, dzięki pięknym iluminacjom zamienią się w świąteczne miasteczko.