x
Image

Jak głosować poza miejscem zamieszkania?


W niedzielę, 15 października, odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Jak wziąć udział w głosowaniu, gdy w tym dniu będziemy poza Gdańskiem? Co powinny zrobić osoby mieszkające w Gdańsku, ale zameldowane w innym miejscu, aby wziąć udział w wyborach w naszym mieście? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Zamelduj się w miejscu zamieszkania

Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zameldowanie w miejscu zamieszkania. Każdy, kto jest zameldowany na pobyt stały w danej gminie, automatycznie jest wpisany do rejestru wyborców, a przed samymi wyborami, kiedy generowany jest spis wyborców, takie osoby są uprawnione do głosowania w danym miejscu.

Jak dopisać się do spisu wyborców

Jeśli z jakiegoś powodu zameldowanie nie jest rozwiązaniem, sposobem, który pozwala głosować poza miejscem zameldowania jest dopisanie się do spisu wyborców (nasze nazwisko będzie figurować w spisie w konkretnej Obwodowej Komisji Wyborczej). Spis ten obejmuje osoby zameldowane na pobyt stały i te właśnie, które wpisały się do niego na swój wniosek.

Dopisywanie do spisu było niezwykle popularną procedurą w poprzednich wyborach. W tegorocznych może jeszcze zyskać na popularności, ponieważ wszystkie formalności można będzie załatwić przez stronę gov.pl.

Usługa dopisania do spisu wyborców będzie dostępna od 1 września do 12 października poprzez stronę gov.pl.

Osoby, które nie chcą korzystać z Internetu mogą złożyć wniosek osobiście. W Gdańsku będzie to możliwe w trzech Zespołach Obsługi Mieszkańców:
 
  • nr 1, ul. Partyzantów 74,
  • nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12 (siedziba Urzędu Miejskiego),
  • nr 4, ul. Wilanowska 2. 

Dopisanie do spisu za granicą

Wyborcy, którzy zamieszkują za granicą i tam będą w dniu wyborów, dopisują się do spisu wyborców w Konsulacie (termin upływa 10 października). Dopisać można się osobiście lub elektronicznie, wysyłając podpisany i zeskanowany formularz drogą mejlową na adres właściwego konsulatu. Ma to być również możliwe poprzez portal eWybory - jednak na razie portal ten wciąż nie działa. Nie zostały również dotąd powołane Obwodowe Komisje Wyborcze dla zagranicy. Termin powołania OKW upływa 25 września.

Jeśli osoba dopisana do spisu za granicą zdecyduje, że jednak chce głosować w Polsce, musi pamiętać o wzięciu w Konsulacie zaświadczenia o prawie do głosowania. Tę czynność można wykonać wyłącznie osobiście.

Jeśli jednak wyborca nie chce dopisywać się do spisu za granicą a wie, że przyjedzie do Polski, to przed 12 października może dopisać się do spisu wyborców w Polsce - osobiście w gminie, w której będzie przebywać 15 października lub przez portal gov.pl.

Zaświadczenie o prawie do głosowania

Jeszcze innym rozwiązaniem jest uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania. To dokument, który daje możliwość obywatelowi udziału w wyborach w dowolnie wybranej przez niego komisji na terenie całego kraju i za granicą. Do tej pory, takie zaświadczenie do głosowania można było otrzymać tylko i wyłącznie w urzędzie gminy, gdzie dana osoba mieszka stale. Teraz będzie inaczej.

Jak pobrać zaświadczenie do głosowania

Każdy kto wie, że w dniu wyborów z różnych powodów (np. praca, pobyt w sanatorium, wycieczka, wyjazd do rodziny lub znajomych itd.) będzie przebywać poza miejscem zameldowania, może pobrać zaświadczenie do głosowania w dowolnym urzędzie gminy. Nie tylko tam, gdzie jest zameldowany.

Osoby, które wyjeżdżają za granicę akurat w terminie wyborów, mogą pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania w dowolnym urzędzie gminy i z nim zagłosować za granicą.

Zaświadczenie do głosowania ma formę papierową i jest opatrzone hologramem. Ewentualne zgubienie lub zniszczenie dokumentu oznacza, że nie zostaniemy dopuszczeni do głosowania. Duplikaty nie są wydawane. 

W Gdańsku wniosek można będzie złożyć osobiście w trzech Zespołach Obsługi Mieszkańców:
 
  • nr 1, ul. Partyzantów 74,
  • nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12 (siedziba Urzędu Miejskiego),
  • nr 4, ul. Wilanowska 2. 

Nie ma jednak możliwości załatwienia tej sprawy przez Internet.

Poza tym, od 1 września, każdy wyborca, będzie mógł sprawdzić, pod jakim adresem figuruje w spisie wyborców. Ministerstwo Cyfryzacji udostępni te informacje na portalu gov.pl.