Aktualności

Świadczenia dla Twojego dziecka

2019-07-09
1 lipca Gdańskie Centrum Świadczeń rozpoczęło przyjmowanie wniosków o świadczenie 500+, świadczenia rodzinne, świadczenie z funduszu alimentacyjnego i świadczenie „Dobry start”. Już wcześniej rozpoczęto przyjmowanie wniosków o Gdański Bon Żłobkowy.

„Dobry start” dla ucznia

Świadczenie „Dobry start” przysługuje raz w roku na każde rozpoczynające rok szkolny dziecko, uczące się w szkole podstawowej i ponadpodstawowej, do ukończenia przez nie 20. roku życia. Osoby legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności będą mogły otrzymywać wsparcie do 24. roku życia. Wypłata świadczenie nie jest uzależniona od dochodu, ale będzie trzeba złożyć wniosek. Programem nie zostały objęte dzieci w zerówce.

500+ na pierwsze dziecko bez względu na dochody


Od teraz świadczenie przysługuje na każde dziecko bez względu na dochody osiągane przez rodziców. Samotni rodzice nie muszą już dokumentować faktu, że drugi z rodziców zobowiązany jest do alimentów na rzecz dziecka. Nowością jest wprowadzenie 3-miesięcznego terminu - liczonego od dnia urodzenia dziecka - na złożenie wniosku o 500+ na nowonarodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym czasie gwarantuje przyznanie świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.

Gdański Bon Żłobkowy

Gdańszczanie, którym nie uda się znaleźć miejsca w miejskim żłobku, mogą otrzymać do 500 zł dopłaty w ramach bonu żłobkowego na pobyt dziecka w niepublicznym żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Gdański Bon Żłobkowy przyznawany jest na rok szkolny, czyli od 1 września do 31 sierpnia następnego roku.

Gdzie i kiedy złożyć wniosek? Przez internet od 1 lipca

Forma elektroniczna to prosty i jednocześnie gwarantujący oszczędność czasu sposób na złożenie wniosku. W ten sposób można złożyć wniosek o świadczenia 500+ oraz „Dobry start”:
 

W punktach przyjmowania wniosków od 1 sierpnia

Wszystkie wnioski są przyjmowane i rozpatrywane przez Gdańskie Centrum Świadczeń. Można je składać w punktach przyjmowania wniosków, rozlokowanych w różnych dzielnicach Gdańska. Większość tych punktów będzie zlokalizowana w szkołach.

Szczegółowe informacje są dostępne na www.gcs.gda.pl oraz bezpośrednio w Gdańskim Centrum Świadczeń, ul. 3 Maja 9, czynny w sierpniu i wrześniu od pon. do pt. w godz. 8:00-17:00.