Aktualności

Dzień Dziecka podczas Święta Wolności i Solidarności

2019-05-24
Od 1 do 11 czerwca w Gdańsku będziemy obchodzili 30. rocznicę wyborów z roku 1989 w ramach Święta Wolności i Solidarności. 1 czerwca to także Międzynarodowy Dzień Dziecka, więc w programie nie zabraknie działań skierowanych bezpośrednio do najmłodszych mieszkańców naszego miasta.

Bajki dla dzieci

Już o godz. 10:00 przestrzeń biblioteki Europejskiego Centrum Solidarności wypełni się opowieściami najpiękniejszych bajek, czytanych m.in. przez Prezydent Gdańska, Aleksandrę Dulkiewicz. Dzięki tym lekturom dowiemy się więcej o współpracy, porozumieniu oraz akceptacji siebie i innych. Rejestracji na to wydarzenie można dokonać TUTAJ.

Warsztaty, spotkania, animacje

W Wydziale Zabaw ECS prowadzone będą animacje, podczas których zrobimy pocztówki przy użyciu stempli ze słowem „wolność” napisanym w różnych językach, wykonamy mobilną instalację z kolorowymi ptakami, symbolizującymi wolność, a na koniec wspólnie na olbrzymim płótnie stworzymy barwny kolaż gołębia pokoju i pojednania.

Rodzice wraz z dziećmi mogą wziąć także udział w spacerze rodzinnym po wystawie stałej ECS. Bohaterem opowieści podczas spaceru będzie stół. Porozmawiamy o znaczeniu stołu w domu, ale też jego ważnych historycznych rolach. Rejestracji na to wydarzenie można dokonać TUTAJ.

Koncert dla dzieci

O godz. 14:00 warto zabrać dzieci na koncert kolektywu muzycznego „Karimski Club”, założonego w 2004 roku przez Karima Martusewicza – basistę legendarnej grupy Voo Voo. Bezpośrednią inspiracją do powstania piosenek na płytę i na koncerty, była praca kompozytorska Karima Martusewicza do serialu “Kuba i Śruba”, czyli nowych bohaterów słynnego Studia Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej. Przygody współczesnych następców Bolka i Lolka zainspirowały Karima, który do napisania tekstów i stworzenia nowych opowieści, namówł Bartka Kudasika – muzyka i autora tekstów zespołu Zakopower.

Wykonawcami partii wokalnych są głównie dzieci, przede wszystkim 8-letni syn Karima – Nelson, oraz jego koleżanki i koledzy z klasy, a także dzieci zaprzyjaźnionych rodziców z Karimski Club. Dzieci są wspierane wokalnie oczywiście przez wokalistów Karimski Club: Sylwię Wiśniewską, Nicka Sincklera i Rickyego Liona.

Repertuar specjalnego koncertu 1 czerwca będzie rozszerzony o kilka piosenek z „Małego Wu Wu”, na którym wychowywał się Karim. Koncert odbędzie się na Placu Zebrań Ludowych.


Całościowy program wszystkich wydarzeń znajduje się na stronie www.2019gdansk.pl