Aktualności

Święto Wolności i Solidarności

Udostępnij 2019-05-15
Obchody rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów z 1989 roku, trwać będą od 1 do 11 czerwca. Święto Wolności i Solidarności to radosne święto, do którego zaproszeni są wszyscy gdańszczanie. W tym czasie czeka nas wiele atrakcji: debaty, wykłady, wystawy, strefa organizacji pozarządowych, liczne koncerty oraz szeroka oferta zajęć dla dzieci i młodzieży.

Bohater główny

„Dwunasta w samo południe” – tymi słowami zachęcano do pójścia na pierwsze wolne wybory parlamentarne w 1989 r. W tym roku 4 czerwca o godz. 12.00 w całym kraju rozbrzmi hymn Polski, a głównym bohaterem czerwcowych dni będzie stół. Stół, do którego siada się z dobrymi intencjami, by omówić ważne sprawy, znaleźć rozwiązanie dla problemów, poczynić plany na przyszłość… Stanie on na placu Solidarności w Gdańsku. Przy nim także zostanie podpisana Deklaracja Wolności i Solidarności.

Stół będzie stworzony z rozkładanych modułów, które wykorzystywane będą w czasie warsztatów. Warto odwiedzić to miejsce podczas wizyty, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i usiąść przy nowoczesnej wersji zabytku. Oprócz tego, podobnie jak w 1989 roku, zostaną zorganizowane tzw. podstoliki tematyczne, rozproszone po całym mieście.

Dodatkowe atrakcje

Świętować będziemy jednak nie tylko 4 czerwca. W dniach poprzedzających podpisanie Deklaracji Wolności i Solidarności w całej Polsce odbędą się wydarzenia mające na celu propagowanie wiedzy na temat wyborów z 1989 r. Przez cały czas trwania obchodów w Europejskim Centrum Solidarności i na pl. Solidarności będą się odbywać warsztaty, rozmowy i spotkania. Pierwszy weekend czerwca zostanie poświęcony rodzinie, a w programie znajdą się m.in. animacje wystawy stałej, koncerty i czytanie bajek dla dzieci.

Idź na koncert z Kartą Mieszkańca

Największe koncerty odbędą się 1 i 4 czerwca. 1 czerwca na Placu Zebrań Ludowych odbędzie się Koncert Wolności, zaś 4 czerwca, również na Placu Zebrań Ludowych, spotkamy się podczas Koncertu Głównego 30 lat wolności. Na wszystkie koncerty wstęp jest bezpłatny. Więcej o koncertach przeczytasz TUTAJ

Jeśli posiadasz Kartę Mieszkańca, dodaj do swojej Karty Pakiet Wolności i Solidarności. Dzięki dodaniu do swojego konta Pakietu Wolności i Solidarności wejdziesz dedykowaną bramą na koncerty:
1 czerwca godz. 20:00 KONCERT WOLNOŚCI
4 czerwca godz. 20:00 KONCERT GŁÓWNY 30 LAT WOLNOŚCI i zajmiesz lepsze miejsca, bez konieczności odbierania dodatkowych kart. Otrzymasz także newslettery z bieżącymi informacjami na temat Święta.

Aby dodać Pakiet Wolności i Solidarności do swojej Karty Mieszkańca, należy:
1. Zalogować się na swoje konto na stronie www.jestemzgdanska.pl
2. W zakładce Karty i Pakiety kliknąć w niebieski przycisk Dodaj nowy pakiet do swojej karty
3. Zaznaczyć Pakiet Wolności i Solidarności
4. Wybrać wariant, tzn. wybierz koncert, którym jesteś zainteresowany.
4. Kliknąć w niebieski przycisk Dodaj pakiet - pakiet został dodany do Twojego konta.

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojej Karty Mieszkańca, możesz dokonać bezpłatnej rejestracji na koncerty poprzez stronę www.2019gdansk.pl

Strefa społeczna

W obchody zaangażowały się także liczne organizacje pozarządowe. W celu wyróżnienia ich wypływu powstanie także specjalna strefa społeczna, w której organizacje pozarządowe będą mogły przedstawić realizowane przez siebie projekty i zaprosić do społecznej współpracy mieszkańców.

Bez podziałów i solidarnie

Do komitetu honorowego obchodów zaproszono wszystkich żyjących uczestników obrad okrągłego stołu, niezależnie od afiliacji politycznych. Spotkają się zatem wspólnie – Jarosław Kaczyński, Krystyna Pawłowicz, Adam Michnik, Aleksander Hall, Władysław Frasyniuk oraz Lech Wałęsa.

Pomysłodawcą zjazdu przedstawicieli samorządów był prezydent Paweł Adamowicz. Jego założeniem było uhonorowanie efektów obrad okrągłego stołu, które zainicjowały zmiany ustrojowe w Polsce: wybory 4 czerwca 1989, a następnie odrodzenie samorządu terytorialnego.

Szczegółowy plan święta znajduje się na stronie www.2019gdansk.pl