Aktualności

Europejska Noc Muzeów w Gdańsku

Udostępnij 2019-05-14
Tej nocy żadne z miast nie zaśnie! Noc Muzeów w Gdańsku i Metropolii odbędzie się 18 maja 2019. Na tę okazję poza stałymi wystawami instytucje przygotują performance, pokazy wideo, rekonstrukcje historyczne i wiele innych atrakcji. Na większość wydarzeń wstęp jest bezpłatny lub za symboliczną złotówkę.

Spośród bogatej oferty dla mieszkańców i turystów, wybraliśmy dla Was 4 najpopularniejsze gdańskie obiekty, które zapraszają w swoje progi podczas Nocy Muzeów:

1. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

W wydarzeniu biorą udział trzy oddziały muzeum: Dom Przyrodników, Grodzisko w Sopocie i Piwnica Romańska. Najwięcej atrakcji czeka na odwiedzających Dom Przyrodników, którzy będą mogli wybierać spośród oferty przygotowanej zarówno dla starszych, jak i dla najmłodszych odwiedzających. Zaplanowano m.in. grę muzealną, spacery kuratorskie, seans filmowy oraz koncert folkowy. Miłośnicy punktów widokowych będą mogli podziwiać nocną panoramę starówki z wieży Domu Przyrodników. Na dzieci czekać będą przejażdżki kucem, jak również warsztaty cukiernicze czy plastyczne.

Jeśli interesujecie się historią Słowian, warto tej nocy odwiedzić Grodzisko w Sopocie. Przybyli goście będą mogli obejrzeć inscenizację historyczną obrazującą tradycyjne słowiańskie wesele. Dodatkowo zaplanowano pokaz obróbki krzemienia oraz narzędzi kamiennych, połączony z warsztatami dla zwiedzających. 19 maja, czyli w niedzielę po Nocy Muzeów 2019, Grodzisko w Sopocie będzie zamknięte.

Nie lada przyjemnością może okazać się nocne zwiedzanie Piwnicy Romańskiej, najstarszego zachowanego wnętrza w Gdańsku. Zaplanowano oprowadzanie w grupach, wystawy oraz pokazy filmów archeologicznych.

Wstęp do Domu Przyrodników i Piwnicy Romańskiej za symboliczną złotówkę, zaś do Grodziska wstęp jest bezpłatny. Dokładny opis wszystkich atrakcji zaplanowanych przez oddziały Muzeum Archeologicznego w Gdańsku znajdziecie TUTAJ

2. Muzeum Narodowe w Gdańsku

W wydarzeniu bierze udział sześć oddziałów muzeum: Etnografii, Sztuki Dawnej, Sztuki Nowoczesnej, Zielona Brama, Hymnu Narodowego w Będominie oraz Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim. Przewidziane są nocne wyprzedaże książek, warsztaty dla dzieci i dorosłych, oprowadzania kuratorskie związane z wystawami prezentowanymi w oddziałach, gry muzealne i fabularne czy koncerty. W Będominie przybyli goście będą mogli wziąć udział w ognisku, podczas którego z pewnością nie zabraknie opowieści o muzeum. Wstęp do oddziału Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim jest bezpłatny, do pozostałych oddziałów wynosi złotówkę.

Dokładny opis wszystkich atrakcji zaplanowanych przez Muzeum Narodowe w Gdańsku znajdziecie TUTAJ

3. Hevelianum

Wystawy interaktywne za złotówkę, nocne obserwacje nieba przez teleskopy, pokazy historyczne osiemnastowiecznej piechoty oraz codziennego życia mieszczan osiemnastowiecznego Gdańska, do tego zwiedzanie nowoczesnej Galerii Ruchu - to propozycje Hevelianum przygotowane z okazji Europejskiej Nocy Muzeów. Warto skorzystać zwłaszcza z możliwości zwiedzenia Galerii Ruchu, która na co dzień jest niedostępna dla zwiedzających. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Dokładny opis wszystkich atrakcji zaplanowanych przez Hevelianum znajdziecie TUTAJ

4. Europejskie Centrum Solidarności

Czyje usta połączył braterski pocałunek, jak skończyły się podwyżki cen w grudniu 1970 roku i do czego służył pelengator, dlaczego robotnicy zamknęli bramę Stoczni Gdańskiej im. Lenina i jak wyglądała milicyjna lodówa – to tylko kilka pytań, na które znajdziecie odpowiedzi na wystawie stałej ECS. Na zwiedzających czekają eksponaty historyczne, projekcje przestrzenne i elektroniczne, prawdziwy labirynt z liter (w jaki wyraz się układają tymczasem nie zdradzimy), milicyjny wóz i podziemna drukarnia. Wstęp na wystawę stałą za symboliczną złotówkę.

Dokładny opis wszystkich atrakcji zaplanowanych przez ECS znajdziecie TUTAJ


Pełną ofertę wszystkich atrakcji dostępnych w ramach Europejskiej Nocy Muzeów znajdziecie na stronie www.nocmuzeow.ikm.gda.pl