Aktualności

Zjedz obiad z seniorem i przełam samotność

2019-03-25
Nie od dziś wiadomo, że wspólne spożywanie posiłku zbliża ludzi i pozwala nawiązywać głębsze relacje. Ten efekt chcą wykorzystać organizatorzy programu “Zjedz obiad z seniorem”. Właśnie trwa nabór wolontariuszy i restauracji, które chciałyby się przyłączyć do projektu.

Osobom starszym często doskwiera samotność. Program “Zjedz obiad z seniorem” powstał właśnie po to, aby choć częściowo zniwelować jej skutki. Wolontariusz spotyka się z osobą starszą, by wspólnie zjeść ciepły i smaczny posiłek, a przy okazji porozmawiać i pobyć razem.

Gdzie i kiedy odbywają się spotkania

Spotkania odbywają się raz w tygodniu w Śródmieściu i we Wrzeszczu od 08.04 do 30.06.2019 r. Osobę potrzebującą wskazuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Osoby są dobierane w taki sposób, by łączyły ich wspólne pasje czy zawód - wszystko po to, aby ułatwić pierwszy kontakt i nawiązanie rozmowy. 

Dzień, w którym będą się odbywały spotkania, będzie zawsze indywidualnie ustalany na bieżąco między wolontariuszem a podopiecznym, tak, aby termin pasował obu stronom. Organizatorzy rekrutują także osoby, które w razie gdy “podstawowy wolontariusz” nie będzie mógł dotrzeć na spotkanie, zastąpią go przy stole. Minimalny wiek wolontariusza to 16 lat.

Szkolenie dla wolontariuszy

Dla wolontariuszy biorących udział w programie przewidziane jest obowiązkowe szkolenie, które odbędzie się we wtorek 26.03.2019 w godzinach 16:00-19:00 w budynku Europejskiego Centrum Solidarności, sala warsztatowa nr 4, III piętro. Szkolenie poprowadzą pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Podczas szkolenia wolontariusze zdobędą potrzebne informacje oraz umiejętności do wykonywania wolontariatu oraz dowiedzą się szczegółów odnośnie do samego programu i pracy z samotnymi osobami.

Podaruj obiad

Projekt opiera się na współpracy z lokalnymi restauracjami, które raz na tydzień przekażą obiad dla wytypowanej osoby oraz wolontariusza. Właściciele lokali gastronomicznych liczyć mogą na umieszczenie logotypu swojego biznesu na stronie internetowej Regionalnego Centrum Wolontariatu (a docelowo na planowanej stronie projektu). Otrzymają także nalepkę z logo programu do przyklejenia na witrynie restauracji czy baru.

Zgłoś się do programu

Rekrutacja będzie prowadzona w systemie ciągłym, niezależnie od wspomnianego wtorkowego warsztatu (26 marca). Zgłoszenia są przyjmowane na adres kurek@wolontariatgdansk.pl

Projekt prowadzą Regionalne Centrum Wolontariatu i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku.