Aktualności

Dostosowanie obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych - bezpłatne wejścia z Kartą Mieszkańca

2019-03-25
Wiele spośród obiektów, które można zwiedzić z Gdańską Kartą Mieszkańca jest dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Poniżej przedstawiamy listę takich placówek wraz z opisem form przystosowania obiektu.

1. Pływalnie Gdańskiego Ośrodka Sportu

Pływalnie: Chełm, Orunia, Osowa, Stogi są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo w zakresie obejmującym: rampy podjazdowe, windy, szlaki komunikacyjne, dostosowane węzły sanitarne i szatniowe, a na hali basenowej samoobsługowy dźwig ułatwiający samodzielne wejście osoby niepełnosprawnej do basenu.

2. Mecze Lechii Gdańsk / Stadion Energa Gdańsk

Stadion Energa Gdańsk jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, co potwierdza przede wszystkim coroczny raport PZPN dot. organizacji i infrastruktury klubów piłkarskich w Polsce. Kibice z niepełnosprawnością ruchową mają specjalnie przystosowaną platformą dla wózków inwalidzkich, od której jest dedykowana winda, więc w żadnym momencie nie mają problemu z poruszaniem. Każda osoba niepełnosprawna ze stopniem znacznym ma prawo do opiekuna, który dostaje bezpłatną wejściówkę. Osoby niepełnosprawne mają pełną opiekę zarówno ze strony swoich opiekunów, jak również ze strony obsługi (stewardów).

3. Bazylika Mariacka / Wieża Bazyliki Mariackiej

Bazylika Mariacka jest obiektem przystosowanym dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Przeszkodą architektoniczną jest stopień przy wejściu głównym, jednakże przy wejściu stoi ruchomy podest, który osoba towarzysząca osobie niepełnosprawnej może przystawić lub poprosić osobę z obsługi Bazyliki Mariackiej o przystawienie podestu do stopnia. Można też poinformować z odpowiednim wyprzedzeniem, iż osoba niepełnosprawna będzie odwiedzała Bazylikę Mariacką w Gdańsku i w umówionej godzinie podest będzie już przystawiony. Obecnie przygotowywane są rozwiązania umożliwiające zwiedzanie Bazyliki Mariackiej z dysfunkcją słuchu lub wzroku. Wejście na wieżę Bazyliki Mariackiej nie jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

4. Gdański Ogród Zoologiczny

Dla osób niepełnosprawnych zwiedzających zoo przygotowanych jest kilka udogodnień, np. podjazd dla wózków inwalidzkich przy wejściu do pawilonu ptaków i gadów, wjazd dla wózków inwalidzkich do lwiarni. W sezonie letnim funkcjonuje wypożyczalnia wózków inwalidzkich (w punkcie z wózeczkami drewnianymi dla dzieci), poza sezonem istnieje możliwość wypożyczenia wózka w holu budynku administracji. Ponadto dla uczestników zorganizowanych warsztatów i zajęć edukacyjnych zamontowaliśmy specjalną platformę dla wózków inwalidzkich przy schodach do sali dydaktycznej. Większa część toalet jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

5. Europejskie Centrum Solidarności

Budynek został zaprojektowany z dostępem dla osób niepełnosprawnych oraz starszych w następujących obszarach: w hali parkingowej wyodrębniono miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, w budynku zastosowano systemy umożliwiające dostęp do każdego z poziomów, w ECS znajdują się toalety dostosowane do osób niepełnosprawnych, można też korzystać z wózków inwalidzkich do poruszania się po budynku – wystarczy zgłosić taką potrzebę pracownikom kas. Jest to usługa bezpłatna. Cała przestrzeń jest też odpowiednio oznakowana.

6. Trefl Gdańsk / Ergo Arena

ERGO ARENA i otaczające halę tereny są przystosowane do przyjęcia osób niepełnosprawnych. Oprócz infrastruktury pomoc osobom niepełnosprawnym gwarantują służby porządkowo-informacyjne. Ponadto dla osób niepełnosprawnych dostępne są specjalne miejsca parkingowe, dostosowane sektory oraz toalety.

7. Twierdza Wisłoujście / Muzeum Gdańska

Dostęp dla osób poruszających się na wózkach jest utrudniony lub niemożliwy (wąskie strome schody) w: Domu Komendanta, wieży, koszarach. Pozostałe przestrzenie są możliwe do zwiedzania na wózku. Podczas wydarzeń plenerowych, zaplanowane atrakcje prezentowane są w obrębie dziedzińca i kazamat fortu i są dostępne również dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

8. Ratusz Głównego Miasta / Muzeum Gdańska

Ratusz jest kompleksowo przystosowany do odwiedzin osób z niepełnosprawnością ruchową z wyłączeniem wieży (winda, schodołazy, toalety, podjazdy, rampa). Osoby z niepełnosprawnością ruchową powinny zgłosić chęć wizyty na przynajmniej na dzień przed planowaną wizytą do Działu Administracji Muzeum Gdańska (administracja@muzeumgdansk.pl lub telefonicznie + 48 512 418 750 w dni robocze między 8:00 a 16:00).

9. Skansen Archeologiczny - Grodzisko w Sopocie / Muzeum Archeologiczne

Parter pawilonu wystawienniczego, mieszczący m.in. wystawę „Najstarsze dzieje Sopotu”, jest dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo. Do skansenu, czyli zrekonstruowanego grodziska, prowadzi dość łagodny podjazd. W razie potrzeby pracownicy muzeum służą pomocą przy dostaniu się na wzniesienie.


Pozostałe obiekty, które można odwiedzić bezpłatnie z Kartą Mieszkańca, są ciężko dostępne dla osób niepełnosprawnych ze względu na wysokie, gotyckie pomieszczenia, strome schody itp.