Aktualności

Budżet Obywatelski 2020 w Gdańsku

2019-03-22
20 marca ruszył nabór projektów do budżetu obywatelskiego 2020. Do 16 kwietnia mieszkańcy Gdańska mogą składać swoje propozycje. W środę 20 marca, na sfinansowanym z budżetu obywatelskiego boisku przy SP 58 w Gdańsku odbyła się konferencja inaugurująca tegoroczną edycję programu. W spotkaniu wzięli udział Piotr Kowalczuk, Zastępca Prezydenta ds. Edukacji i Usług Społecznych, Maciej Kukla – kierownik Referatu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Jan Perucki, Radny Miasta Gdańska.
 
Kwota budżetu obywatelskiego na 2020 rok to 18 543 609 zł. Jest to suma kwoty podstawowej w wysokości 18 000 000 zł oraz kwoty środków, które nie zostały rozdysponowane w części dzielnic w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 w Gdańsku w wysokości 543 609 zł.
 
Przez cały czas trwania naboru projektów urzędnicy będą pomagali mieszkańcom w ustalaniu kwot projektów, pomogą sprawdzić plany zagospodarowania przestrzennego czy własność działek. Lista osób do kontaktu dostępna jest na stronie internetowej www.gdansk.pl/budzet-obywatelski. Na stronie znajduje się także praktyczny poradnik składnia projektów i szczegółowy podział kwot dla dzielnic.
Z kolei w Urzędzie Miejskim przy ul. Nowe Ogrody 8/12 czynny jest Punkt Konsultacyjny budżetu obywatelskiego. Można skonsultować swój pomysł, złożyć projekt lub wydrukować. Szczególnie zapraszamy osoby, które nie mają Internetu, komputera czy drukarki.
 
- Jak co roku, staramy się by każda kolejna edycja była lepsza niż miniona. Dlatego też i w tym roku nastąpią zmiany w regulaminie i zasadach budżetu obywatelskiego, także te, o które postulowały gdańszczanki i gdańszczanie – mówił podczas konferencji Maciej Kukla – kierownik Referatu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
 
Najważniejsze zmiany w tegorocznym BO istotne dla wnioskodawców:
- zniesienie granicy wieku – każda gdańszczanka, każdy gdańszczanin może złożyć swoją propozycję,
- jeden podpis poparcia pod projektem,
- każda gdańszczanka, każdy gdańszczanin, niezależnie od wieku, będzie mógł brać udział w tych szczególnych konsultacjach społecznych, czyli budżecie obywatelskim – podkreślał Piotr Kowalczuk, Zastępca Prezydenta ds. Edukacji i Usług Społecznych
 
Harmonogram BO2020:
a) 20 marca – 16 kwietnia 2019 r. – zgłaszanie projektów;
b) 17 kwietnia – 31 lipca 2019 r. – weryfikacja projektów;
c) do 20 sierpnia 2019 r. - losowanie numerów projektów do głosowania;
d) 9 – 23 września 2019 r. – głosowanie;
e) do 30 września 2019 r. – ogłoszenie wyników głosowania.
- Gdańsk to miasto wolności, solidarności i obywatelskości. Obudźmy tego ducha obywatelskości – apelował radny Jan Perucki
 
Więcej informacji o tegorocznej edycji BO można znaleźć na stronie www.gdansk.pl/budzet-obywatelski i na stronie Facebook „Budżet Obywatelski dla Gdańska